Tradycja na nowo pleciona

W dniach 2-5 czerwca 2022 w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie w gminie Grodzisk Mazowiecki odbędzie się konkurs plecionkarski w ramach projektu  "Tradycja na nowo pleciona". Jest to II edycja konkursu dla koszykarzy-plecionkarzy z całej Polski projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2022.

Dworek Adama Chełmońskiego położony jest na niewielkim wzniesieniu pośrodku 3 hektarowego parku, który okala rzeka Mrowna. Obiekt należał do lekarza chorób płucnych Adama Chełmońskiego, który przeniósł dworek w te strony w 1900 roku. Adam był młodszym bratem  malarza Józefa Chełmońskiego.

W nawiązaniu do historii Dworku tematem zeszłorocznego konkursu zostały „Ptaki z obrazów Chełmońskiego”, które obecnie są wyeksponowane w przestrzeni parku. W tym roku motywem przewodnim zostały „OWADY”. Podobnie jak i poprzednie prace tak i te na stałe zagoszczą w okolicy, a w oparciu o nie powstanie ścieżka edukacyjna.

Samo wydarzenie rozłożone jest na 4 dni. Pierwszy dzień – czwartek,  to warsztaty dla uczestników konkursu z mistrzem - Wiesławem Chołujem, który wytwarza kosz zwany "kabłącokiem" (wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury).

Drugi dzień – piątek, to moment, kiedy uczestnicy zaczynają wyplatać swoje prace.

Trzeci dzień – sobota, to kontynuacja wyplatania prac konkursowych. Wieczorem natomiast zaplanowany jest ogólnodostępny wernisaż prac ukraińskiej artystki Anny Deynegi - mistrzyni tkania ze słomy. Kolekcja obejmuje "diduchy" i "pająki", ozdoby świąteczne, a nawet rzeźby ze słomy.

A całość zwieńczy koncert kapeli Pokrzyk – zdobywcy nagrody Złotych Gęśli w tegorocznej edycji festiwalu Nowa Tradycja, połączony z potańcówką.

Czwarty dzień poza ogłoszeniem wyników konkursu to cały zestaw atrakcji dla wszystkich chętnych. Oprócz bloku warsztatów z wyplatania z wikliny, a także ze słomy odbędą się też: kiermasz wyrobów plecionych, „Muzyczne zabawy leśne” z Kukaj Kukawko. Odbędzie się też spotkanie z Anną Feliks – autorką książki „Meble plecione w Polsce 1864-1939”. Będzie też możliwość spotkania mistrzów plecionkarskich Wiesława Chołuja, Wojciecha Świątkowskiego oraz Grzegorza Gortata.

Dworek Adama Chełmońskiego na kilka dni stanie się miejscem integracji dla plecionkarzy, tworząc forum na którym będzie można wymienić się doświadczeniami, m.in. dzięki możliwości spotkania mistrzów plecionkarskich.

Ponad to odwiedzający Dworek będą mogli zapoznać się wymierającym rzemiosłem jakim jest plecionkarstwo, dowiedzieć się o nim więcej i odkryć niektóre jego tajniki i poznać jego znaczenie w tradycji oraz historii.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: