Grodziski Festiwal Teatralny TOTALNIE TEATRALNIE, na którym swój dorobek sceniczny prezentują teatry amatorskie z Mazowsza, wpisał się już w coroczny repertuar grodziskich imprez kulturalnych stojących na bardzo wysokim poziomie. Jego piąta edycja trwała tym razem dwa dni – 12 i 13 kwietnia, a spektakle oceniało jury złożone ze znanych osobowości świata teatru i filmu.
Tegoroczna edycja festiwalu ze względu na liczbę zgłoszonych grup teatralnych została przez organizatorów podzielona na dwudniowy cykl. W piątek 12 kwietnia prezentowały się teatry dziecięce, w sobotę 13 kwietnia – teatry dojrzałe.
TEATRY DZIECIĘCE
Wśród teatrów dziecięcych udział wzięły cztery teatry z Grodziska Maz.: „Teatr Tęcza”, „Teatr Wesołe Diabliki”, „Teatr Fantazja” i „Teatr Czwóreczka”. Ponadto ze spektaklami przyjechały: „Teatr Kółko Graniaste” z Jaktorowa, „Teatr Figle-Migle” z Troszyna (powiat ostrołęcki), „Teatr PSP 114” z Warszawy, „Teatr Józefinki” z Międzyborowa i Teatr Proscenium” z Brwinowa.
Jury w składzie: Hanka Brulińska, Weronika Asińska, Julia Piwowarczyk, Kuba Snochowski oraz Wojciech Asiński przyznało:
ZŁOTĄ KURTYNĘ „Teatrowi Fantazja” z Grodziska Mazowieckiego za adaptację baśni Andersena „Królowa Śniegu”.
SREBRNĄ KURTYNĄ „Teatrowi Figle-Migle” z Troszyna za sztukę „Kaszalot”.
BRĄZOWĄ KURTYNĘ unieważniono z powodów regulaminowych (punkt 7 regulaminu).
Tytuł REŻYSER TT 2013 otrzymała Joanna Citlak (Teatr Fantazja) z Grodziska Mazowieckiego.
Tytuł NAJLEPSZA ROLA ŻEŃSKA otrzymały: Oliwia Strzelczyk za rolę Gerdy w „Królowej Śniegu” – „Teatr Fantazja” z Grodziska Maz. i Angelika Tybor za rolę zbójniczki w „Królowej śniegu” – „Teatr Fantazja” z Grodziska Maz.
Tytuł NAJLEPSZA ROLA MĘSKA otrzymał Kacper Cieślik za główną rolę w spektaklu „Kaszalot”.
Drugą nagrodę unieważniono z powodów regulaminowych (punkt 7 regulaminu).
Tytuł NAJLEPSZA PIOSENKA unieważniono z powodów regulaminowych (punkt 7 regulaminu).
NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał „Teatr Józefinki” z Międzyborowa za spektakl „O króliczku, który chciał…”
TEATRY DOJRZAŁE
Sobotnie występy przyciągnęły widownię dorosłą. Prezentowane spektakle oceniało
jury w składzie: Hanka Brulińska, Anna Sroka, Julia Piwowarczyk, Wojciech Asiński, które przyznało:
ZŁOTĄ KURTYNĘ Teatrowi ŁUPS! z Piaseczna za spektakl „Panopticum”
SREBRNĘ KURTYNĘ Teatrowi T-ART z Milanówka za spektakl „Dom pod Aniołem”
BRĄZOWĄ KURTYNĘ Teatrowi Manufaktura Snów z Lesznowoli za spektakl „Adamm”
Tytuł REŻYSER TT 2013 otrzymała Ewa Kłujszo – reżyser spektakli „Panopticum” i „Adamm”.
Wśród teatrów dojrzałych za najlepsze role aktorskie nagrody otrzymali:
ROLA ŻEŃSKA – Iwona Manista-Kutryś za rolę Weroniki w spektaklu „Adamm”
i Małgorzata Jurek za rolę śmierci w spektaklu „Panopticum”
ROLA MĘSKA – Zbigniew Kijewski za rolę pensjonariusza w „Domu pod Aniołem” i
Ziemowit Kłujszo za rolę opowiadacza w „Panopticum”
NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał Teatr Otwarty z Podkowy Leśnej za spektakl „Arszenik i stare koronki”.
Większość z wymienionych teatrów uczestniczy w Festiwalu Totalnie Teatralnie od początku jego istnienia. Mają one swoją publiczność i spory dorobek sceniczny. Teatr ŁUPS! działa już od 15 lat przy CK w Piasecznie, a wokół reżyser Ewy Kłujszo gromadzą się teatralni pasjonaci w różnym wieku. Teatr ten co roku zdobywa najwyższe nagrody, a na swoim koncie ma całe spektrum przedstawień teatralnych od klasyki do awangardy.
Liczną i wierną publiczność zdobył sobie także zespół Teatru T-ART z Milanówka. Cechą szczególną i siłą tej grupy teatralnej jest wielopokoleniowy zespół i teatralne pasje reżysera – Iwony Dornarowicz. Zespół także znany jest z szerokiego wachlarza spektakli. Na tegorocznym Festiwalu oprócz nagrodzonego „Domu pod Aniołem” grupa przedstawiła sztukę „WITKACY” w wykonaniu najmłodszych aktorów grupy – dziewcząt w wieku licealnym i studentek.
Najmłodszym teatrem występującym na tegorocznym Festiwalu był Teatr Manufaktura Snów z Lesznowoli, który powstał w 2012 r. pod kierunkiem Tomasza Kłujszo i od razu zaskarbił serca publiczności komedią małżeńską „Adamm”.
Po raz pierwszy zaprezentował się także Teatr Otwarty z Podkowy Leśnej, działający od 2009 r., który ma na swoim koncie kilka spektakli i II nagrodę na XVI Festiwalu Teatrów Obrzędowych. W Grodzisku Maz. przedstawił czarną komedię kryminalną – „Arszenik i stare koronki”.
W jeszcze innej odsłonie wystąpił Międzypokoleniowy Zespół Teatralny RAZEM z Kałuszyna (powiat miński), który zajmuje się głównie folklorem i obrzędowością, przenosząc je na grunt teatru. Jest laureatem festiwali teatrów obrzędowych. Tym razem jednak zespół zaczerpnął ze świata bajek i przestawił sztukę „Czerwony Kapturek inaczej…”
Podczas obrad jury i w oczekiwaniu na werdykt publiczność obejrzała film „Biec w stronę TY” w reżyserii jednej z jurorek Hanki Brulińskiej – aktorki filmowej i teatralnej z Lublina, a potem obserwowała krótkie warsztaty, które poprowadziła sama pani reżyser, pokazując, jak bardzo różni się praca aktora teatralnego od pracy aktora przed kamerą. Doświadczenie filmowe przeprowadzono na jednej ze scen spektaklu „Dom pod Aniołem”.
Organizatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest jego pomysłodawczyni Małgorzata Ciechomska – prezes Stowarzyszenia Egida, organizującego coroczny Mazowiecki Festiwal Teatralny TOTALNIE TEATRALNIE i prowadzącego Centrum Terapii Kompleksowej oraz Niepubliczne Przedszkole Teatralne „Zaczarowana Dorożka” w Grodzisku Maz., którego jest dyrektorem. Logopeda w Zespole Szkół im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Maz. Organizatorka aukcji charytatywnych. Ukończyła pedagogikę rewalidacyjną na Uniwersytecie Warszawskim, neurologopedię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz zarządzanie oświatą w ODN Cogito. Mężatka z 22–letnim stażem małżeńskim, matka. Artystyczny omnibus: maluje – uwielbia rysunek i pastele, projektuje ogrody i ubrania, pisze wiersze, śpiewa i koncertuje.
Elżbieta Tryburcy-Kubacka - tekst i fot. z dnia 13.04.2013 r.
fot. z dnia 12.04.2013 pobrane ze strony www.totalnie-teatralnie.strefa.pl
To może Cię zainteresować: