Przebudowa i rozbudowa zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim zdobyła tytuł Modernizacji Roku 2015 w kategorii Szkolnictwo. Zarówno internauci, jak i jury konkursowe jubileuszowej XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2015” byli zgodni, że grodziska "jedynka" zasłużyła na I miejsce.
Ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek odbyło się w środę, 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Tytuł „Modernizacji Roku” przyznano w 13 kategoriach, a wyboru najlepszych realizacji dokonano spośród 672 zgłoszeń.
– Jesteśmy ogromnie dumni, że nasz trud włożony w uratowanie tak ważnego dla nas zabytku został dostrzeżony i doceniony w konkursie tej rangi. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów w gminie, silnie osadzony w świadomości naszych mieszkańców. Wielu kończyło „jedynkę” i są związani emocjonalnie z tym miejscem. Ze względu na kilkukrotną przebudowę budynek był w bardzo złym stanie. Ludzie obawiali się, że ten symbol Grodziska, ulegnie zniszczeniu. Nie pozwoliliśmy na to i dziś możemy świętować nasz wielki sukces – mówił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, który osobiście odebrał statuetkę.
Zwycięski obiekt mieszczący się przy ul. Kilińskiego 8B pochodzi z II połowy XIX wieku i ma charakterystyczną dla zabudowy uzdrowiskowej z tamtego okresu formę architektoniczną i wystrój, których źródeł można by doszukiwać się w alpejskich kurortach. Wybudowany w parku, pełnił funkcje lecznicze i uzdrowiskowe. Kuracjuszami byli m.in. Władysław Reymont, Adolf Dygasiński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W okresie międzywojennym stał się siedzibą Urzędu Miejskiego, a po II wojnie światowej Liceum Pedagogicznego. Od wielu lat mieści się w nim Szkoła Podstawowa nr 1.
Aktualne wnętrze szkoły jest unikatowe. To połączenie historii z nowoczesnością. W budynku wykorzystano relikty, oryginalne kafle posadzki, które wmontowano w kamienny podest schodów. W holu głównym na ceramicznych płytach utrwalono historię budynku. Ponadto za sprawą np. przeszklonej nowoczesnej windy osobowej budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szkoła i jej otoczenie są całkowicie pozbawione barier architektonicznych. To tylko wybrane przykłady, które z pewnością zadecydowały o podwójnym zwycięstwie w ogólnopolskim konkursie.
Tytuł „Modernizacji Roku 2015” w kategorii „Szkolnictwo” przyznany przez jury konkursu i w ramach plebiscytu internautów to dla nas wielka satysfakcja. Ta wygrana naszej gminnej inwestycji, której koszt wyniósł ponad 8 mln zł, nie byłaby możliwa, gdyby nie profesjonalizm wykonawców, czyli Pracowni Projektowej A1 Włodzimierza Kwiecińskiego i Korporacji Budowlanej „DARCO” Dariusza Żaka oraz głosy naszych mieszkańców i sympatyków, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
Co do samego konkursu, warto dodać, że przeprowadzono go pod patronatem: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie przy współudziale Związku Powiatów Polskich i Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa, a celem propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja m.in. wysokiej jakości wykonawstwa robót budowlanych, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych.
Ranga konkursu oraz świadomość, że w swojej kategorii wygraliśmy z realizacjami takich miast jak Warszawa, Rzeszów, Zabrze, czy Legnica są dla nas powodem do dumy.