Jak co roku podczas Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy do zanurzenia się w mroki przeszłości z Willą Radogoszcz. No właśnie... mroki. Każde miasto, podobnie jak każdy z nas, ma swoje jasne i ciemne strony. Obok słonecznych ulic istnieją też mroczne zaułki. Oprócz pięknych historii znaleźć można mniej chlubne, ale niemniej barwne epizody – opowieści z dreszczykiem, w których królują postaci z półświatka, szare eminencje, kobiety fatalne i mężczyźni z nożem za cholewą, przebiegłe lebiegi i cizie w wieczną ondulacje szarpane.
Zabawmy się wspólnie w odkrywanie kart z dziejów naszego miasta i okolic, jak to bywa w podrzędnej szulerni czy podłej spelunce – znaczonych krwią i namiętnościami, miłością i zemstą, sztamą aż po grób i zdradą domagającą się dintojry. Może się zdarzyć, że błyśnie złoty ząb, zza pazuchy wyskoczy szpadryna, z ust wyrwie się soczysta wiązanka czy podwórzowa ballada o jednej Wiśniewskiej. Odwiedzimy gwarne podwórka i bramy, zajrzymy tam, gdzie diabeł mówi dobranoc, posłuchamy o sprawach i sprawkach rodem z pitawalu i kroniki kryminalnej, spróbujemy specjałów prosto z meliny, wsłuchamy się w krwawe ballady i nasycimy wzrok kocimi ruchami Poli Negri w niemym filmie „Bestia”. A wszystko to w gęstej atmosferze lat międzywojennych, gdy na salonach brylował polski Al Capone z Grodziska, Tata Tasiemka i jego ferajna.
Program:
godz. 17.00
Bal na Gnojnej - spektakl muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia T-Art (Willa Radogoszcz)
Spektakl muzyczny oparty o teksty Wiecha i wykonywane na żywo przy akompaniamencie akordeonu piosenki Grzesiuka. Szemrane towarzystwo, sceneria jak z meliny, gdzie drobnym przekrętom towarzyszyły wielkie namiętności. Klimat warszawskich spelunek z lat 30.i 40. XX wieku.
Występują: Elżbieta Januszewska, Agata Kucharska, Joanna Marciszak, Zuzanna Śmiechowska, Ewa Utecht-Grzana, Katarzyna Zapaśnik, Dariusz Biernacki, Zbigniew Kijewski, Wojciech Olejnik, Jakub Stypa.
Akordeon: Karol Podkul
Reżyseria: Iwona Dornarowicz
Scenografia: Magdalena Hollender
Kostiumy: Izabela Kalicińska
Godz. 19.00
Historyczny spacer z dreszczykiem – kryminalne zagadki Grodziska (start: Willa Radogoszcz)
Na trasie spaceru znajdą się miejsca znane ze swojej niesamowitej atmosfery, obiekty zabytkowe z duchami w roli lokatorów i współczesne budynki, w których lokatorzy wskutek rozmaitych, nieraz do dziś niewyjaśnionych okoliczności dołączyli do grona duchów. Tajemnicze zgony, powabne i niebezpieczne trucicielki, dzieci z piekła rodem, niewierni mężowie, nieczyste interesy, zamachy i napady, nawiedzone domy. W programie spaceru konkursy i niespodzianki.
Godz. 20.00
Krwawe ballady – koncert zespołu PompaDur (Galeria dworcowa, Dworzec PKP, ul. 1 Maja)
Występują: Justyna Jary (wokal, looper wokalowy), Robert Lipka (wokal, akordeon), Michał Zuń (kontrabas), Bartosz Smorągiewicz (saksofon)
Temat zbrodni od wieków dręczy ludzkość. Fascynuje, przeraża, ale i intryguje. Tym razem powraca w Krwawych Balladach. Gdzieś pośród ciemnych uliczek i zaułków snuje się pieśń o popełnionej zbrodni. Mroczne i tajemnicze, często makabryczne, ale także pełne poezji opowieści stały się tematem podwórkowych ballad i punktem wyjścia dla projektu Krwawe Ballady. Przygotowana przez Justynę Jary i zespół PompaDur minimalistyczna, a jednocześnie nastrojowa i intrygująca muzyka wchodzi w zawiłe relacje z tekstem.
PompaDur ma w zanadrzu melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir, tanga w których każdy krok jest grą o życie. Pieśni są o sprawach codziennych – dramatycznych rozstaniach, miłości nad śmierć i tajemnicach ukrywanych w futerale od kontrabasu. Gdzie miłość i inne demony, tam i krew musi się czasem polać; ale jakkolwiek zadymiony byłby lokal a mgła dokoła gęsta, krew pozostaje błękitna i słodka, a muzyka żywiołowa, liryczna i stylowa!
Godz. 21.30
Rarytasy na melinie – degustacja dań tradycyjnej historycznej kuchni ulicznej (Willa Radogoszcz). Opracowanie i przygotowanie: Małgorzata Krasna-Korycińska „Archeo-concept”
Godz. 22.00
Bestia - pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Marcina Pukaluka.
„Bestia” (Polska 1917, reż. A. Hertz, 48') to jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Inny, alternatywny tytuł tego typowego melodramatu to “Kochanka Apasza”. Od 1921 r. film dostępny jest także w USA jako The Polish Dancer.
Pola to uboga wiejska dziewczyna, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka adorowana przez swego ukochanego - Dymitra. Pewnego dnia, po awanturze z rodzicami, postanawia uciec z domu, a potem uwolnić się od swego natrętnego kochanka. W hotelu upija go, okrada i porzuca. Od tej pory rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie. Wkrótce poznaje bogatego przemysłowca Aleksego i rozpoczyna z nim romans. Dziewczyna nie wie, że Aleksy jest żonaty, a upokorzony Dymitr postanawia się zemścić.
Marcin Pukaluk - kompozytor, muzykolog, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów i gier komputerowych. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego, od 2010 r. akompaniuje podczas seansów z muzyką na żywo w różych zakątkach Polski i świata. Z racji swego muzykologicznego wykształenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Komponuje muzykę różorodną zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżych fragmentów rockowych, miękie, przestrzenne brzmienia elektroniczne.
Na wszystkie wydarzenia Europejskiej Nocy Muzeów wstęp wolny!
To może Cię zainteresować: