W Grodzisku Mazowieckim trwa realizacja zadań, związanych z zapewnieniem mieszkańcom miejsc spotkań i integracji. W Gminie sukcesywnie powstają kolejne świetlice miejskie i wiejskie, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne, spotkania sołeckie i imprezy okolicznościowe. W Gminie powstało już kilka takich obiektów, a teraz przyszedł czas na oficjalne otwarcie świetlicy w Czarnym Lesie.
Zapotrzebowanie na tego typu placówki zgłaszane były przez mieszkańców od lat, zwłaszcza że z roku na rok zwiększa się świadomość społeczna na temat wpływu każdego z nas na nasze małe Ojczyzny. Mieszkańcy są coraz aktywniejsi i coraz częściej chcą uczestniczyć w akcjach społecznych, budowaniu przestrzeni publicznej i wzajemnej pomocy. Do tego potrzebują jednak odpowiedniego miejsca spotkań, które do tej pory organizowane były w Centrach Kultury, remizach strażackich czy klubach środowiskowych, o ile takie na danym terenie istniały. Jak podkreśla Burmistrz Grzegorz Benedykciński, to od samych mieszkańców zależy rozwój Gminy i budowanie więzi społecznych, dlatego tak ważne jest reagowanie na ich potrzeby. Tego przykładem ma być właśnie świetlica w Czarnym Lesie, która oficjalnie otwarta została 9 września.
Niestety ze względu na zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego, w skromnej uroczystości nie mogli wziąć udział mieszkańcy, którzy tak długo czekali na realizację tej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że nie była to podniosła chwila. Krótkie przemówienie Burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego poprzedziło przekazanie klucza, po czym nastąpiło oficjalne przecięcie przez młodych aktywnych mieszkańców miejscowości wstęgi. Podczas uroczystości swojego szczęścia nie kryła sołtys Ewa Błońska, która to właśnie z rąk Burmistrza odebrała klucze do obiektu. Włodarz podkreślił wyjątkowe zaangażowanie w podjęcie inicjatywy budowy świetlicy zarówno Pani Sołtys, jak i grupy mieszkańców Czarnego Lasu. We wnętrzach świetlicy czekał na wszystkich skromny, acz wykwintny, wytworny i wyborny poczęstunek.
Sam budynek świetlicy jest parterowy o powierzchni 144 m kw. Mieszczą się w nim dwie sale, kuchnia, szatnia, sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze. Zagospodarowany będzie także teren wokół, gdzie powstanie boisko. – Świetlica jest stylowa i idealnie komponuje się w styl i estetykę miejscowości – zaznacza Sołtys, która nie traci ani chwili i już zapowiada rozpoczęcie zajęć dla dzieci i młodzieży od tego tygodnia.
Koszt inwestycji, którą wykonała firma WIG-DAR Dariusz Kozłowski z siedzibą w Szczęsnem, to 778 113 zł. To jednak nie koniec planów związanych z budową tego typu obiektów na terenie Gminy, których powstać ma ok. 20. Z nowych świetlic cieszyć się mogą m.in. mieszkańcy Mościsk, Kozerek, Chlebni, Opyp, Zabłotni czy osiedla Łąki. Burmistrz zapowiedział, że kolejne świetlice powstaną w Radoniach, Kałęczynie i Książenicach, a także planuje remont świetlicy w Natolinie.
Przy tej okazji warto wspomnieć o bardzo wielu działaniach gminy w celu aktywizacji terenów wiejskich, co przyciąga wielu nowych mieszkańców - Finansujemy bardzo dużo zajęć, które organizowane są w sołectwach i szukamy nowych rozwiązań i propozycji w zależności od potrzeb mieszkańców. W wielu miejscowościach świetlice stają się jedynym miejscem na organizację takich zajęć i integracji mieszkańców. Mam nadzieję, że taką funkcję będzie spełniała także świetlica w Czarnym Lesie, a przy okazji da dzieciom i dorosłym szansę na rozwój i udział w ciekawych aktywnościach, które pozwolą im kreatywnie spędzić wolny czas. To jest dla nas absolutnie kluczowa sprawa, bo żyjemy w miejscu, gdzie wiele wsi radykalnie zmieniło swoje oblicze. Przykładem jest Czarny Las, gdzie jeszcze niedawno mieszkało ok. 100 osób, a dziś jest ich ponad 600. Są to ludzie z różnych miejsc w Polsce i nie było tu właściwie miejsca, gdzie mogliby się integrować. Podobnie jest w innych miejscowościach w tej części gminy, które jako małe wsie nie posiadają remizy strażackiej, kościołów czy gospody - mówi Burmistrz Grzegorz Benedykciński.
To może Cię zainteresować: