Zapraszamy na barwne widowisko tańca i śpiewu z egzotycznych zakątków świata czyli Festiwal Kultur Świata. II edycja Festiwalu Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się w dniach 24-28 lipca 2024 r. Znów Grodzisk Mazowiecki zamieni się w kolorowe i roztańczone miasto.

Na grodziskiej scenie plenerowej w Parku Skarbków, jak i podczas wielkiego finału w Hali Widowiskowo-Sportowa CAIIS Grodzisk Mazowiecki wystąpią zespoły z różnych zakątków świata, tym razem będą to: Kolumbia, Tajwan, Stany Zjednoczone, Polska.

Czeka nas kilka dni pełnych widowisk taneczno-muzycznych, licznych atrakcji i imprez towarzyszących. Podobnie jak rok temu odbędzie się piękna parada, spotkania z zespołami na ulicach naszego miasta oraz widowiskowy finał.
Wstęp wolny!

Najważniejsze punkty programu: (24-28 lipca 2024 r.):

  • ŚRODA-PIĄTEK (24-26 lipca): w tych dniach podobnie jak rok temu, pojawimy się z naszymi zespołami w różnych lokalizacjach. Zaskoczymy Was na pewno w ciągu dnia! Grodzisk Mazowiecki będzie żył w rytmach festiwalu. W te dni zapraszamy Was na godz. 19:00 do Parku Skarbków, gdzie na grodziskiej scenie plenerowej wystąpią zespoły festiwalowe i nie tylko.
  • SOBOTA (27 lipca): potańcówka w Parku Skarbków, godz. 19:00.
  • NIEDZIELA (28 lipca):
    Parada Kultur Świata 2024 (start: godz. 12:00) – Plac przy Centrum Kultury, finał parady w Parku Skarbków podczas którego zatańczymy układ w ramach Festiwalovego Wyzwania Tanecznego .
    Koncert Finałowy Festiwalu Kultur Świata w Hali Widowiskowo-Sportowa CAiIS Grodzisk Mazowiecki przy ul. Sportowej 29 rozpocznie się o godz.16:00 (otwarcie bram o godz. 15.00.
    Na Finał liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do pobrania od godz. 8.00 w poniedziałek 22 lipca br. w Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Sportowa 29, Grodzisk Mazowiecki. Wejściówki online będą dostępne od godz. 8.00 w poniedziałek 22 lipca pod linkiem https://www.bilety24.pl/inne/1478-final-festiwalu-kultur-swiata-2024-109698?id=622754. Przysługują maksymalnie dwie wejściówki na osobę.

Podczas tegorocznej edycji będziemy gościć:

American Footworks to zespół tańca ludowego działający w sercu Gór Skalistych w Idaho w USA. Ich repertuar obejmuje amerykański taniec clogging, który powstał z połączenia różnych form tańca stepowego indiańskich i afrykańskich niewolników. Dziś taniec ten zawiera również elementy francuskiego, kanadyjskiego i irlandzkiego tańca stepowego, jazzu i hip hopu. Jest to jeden z najbardziej rozrywkowych gatunków tańca w Ameryce.Wśród 20 tancerzy zespołu, którzy odwiedzą Grodzisk znajdują się jedni z najlepszych cloggerów w USA, ale zespół szkoli również tancerzy w zakresie regionalnych i krajowych tańców ludowych, aby zaprezentować wszechstronny i zróżnicowany przegląd historycznych i tradycyjnych tańców Stanów Zjednoczonych.
Festiwal kultur świata 2024 USA

Compañía Artística Caña Flecha została założona w 2015 roku pod kierownictwem Juana Sebastiana Tapeiro, od lat zachwyca publiczność swoimi niezwykłymi występami. Ich misją jest rozpowszechnianie i wzmacnianie dziedzictwa kulturowego Kolumbii poprzez charakterystyczne dla kolumbijskiego folkloru tańce.

W ciągu ośmiu lat działalności zespół brał udział w licznych festiwalach i konkursach folklorystycznych zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Nieustannie rozwijając swój warsztat i dbając o jego innowacyjność. Widowiska tworzone przez Cana Flecha to niezapomniane muzyczno-taneczne spektakle, które przenoszą widzów w świat kolumbijskiej tradycji i kultury.

Kochani zapowiada się iście latynoskie widowisko pełne energii, barw i pasji! Musicie być z nami!

festiwal kultur świata 2024 - Kolumbia

The Chinese Arts Dance Ensemble z Tajwanu zespół został założony w 1995 roku, aby kultywować piękno sztuki tańca i promować jego rozwój na Tajwanie. Grupa rekrutuje najlepszych lokalnych instruktorów, którzy pomagają doskonalić umiejętności taneczne swoich tancerzy. Ponadto, co roku na Tajwan zapraszani są zagraniczni instruktorzy, by przybliżyć tancerzom różnorodne spojrzenie na taniec. Obecnie zespół wspierany jest przez Chińskie Stowarzyszenie Sztuki Młodzieżowej, które wspomaga jego działalność w przekazywaniu i promowaniu sztuki ludowej Tajwanu.

Co roku dzieci z zespołu zdobywają najwyższe wyróżnienia w lokalnych i ogólnokrajowych konkursach tanecznych. Od 1998 roku grupa brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, prezentując unikatowe piękno chińskich i tajwańskich tradycji tanecznych. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli ich zobaczyć w Grodzisku!

Festiwal grodzisk 2024 - Tajwan

LZA PROMNI SGGW Warszawa to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.

Założycielka Promnych była wybitną osobą, działającą na rzecz edukacji młodzieży i dorosłych na wsi w ramach Uniwersytetów Ludowych oraz twórczynią wypowiadającą się poprzez działania teatralne oparte na pieśni, przyśpiewce i opowieści ludowej.

Dzisiaj w profesjonalnie prowadzonym zespole tańczy i śpiewa około 80 studentów SGGW i innych warszawskich uczelni wyższych, zaś muzykami kapeli są studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz instrumentaliści orkiestry Sinfonia Varsovia.

Repertuar zespołu obejmuje artystycznie opracowane, jednak utrzymujące charakterystyczne cechy i kontekst obyczaju tańce, pieśni i melodie 16 regionów centralnej, południowej i południowo wschodniej Polski oraz tańce narodowe: poloneza, kujawiaka, oberka, mazura i krakowiaka. Od kilku lat Promni współpracują również m.in. z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie prowadząc warsztaty przybliżające folklor Polski międzynarodowym odbiorcom. Zapowiada się prawdziwa uczta dla oczu!

Festiwal Kultur Świata 2024 -polska

Les Tambours Du Burundi – Ikiyago Legacy z Burundi zespół składa się z 10 tancerzy, którzy zabiorą nas w magiczny świat burundyjskich bębnów. W 2014 roku tambury z Burundi zostały uznane przez UNESCO za „Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości”.

Występy zespołu są niezwykle widowiskowe i odbywają się według określonego scenariusza. Tamburyniści wchodzą na scenę, niosąc ciężkie instrumenty na głowie. Jeden z nich: lider lub solista, staje na środku półkola utworzonego przez cały zespół i narzuca tempo. Wykonują taniec wojenny, w którym mieszają się powaga i fantazja. Każdy spektakl jest utkany z rytmów, pieśni i tańców, które nadal są obecne w obrzędowych uroczystościach i rodzinnych spotkaniach mieszkańców Burundi.

Już nie możemy się doczekać dźwięków bębnów i wyjątkowego tańca płynącego prosto z serca Afryki.

Festiwal Kultur Świata 2024

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: