Mieszkańców okolic ulicy Dalekiej w Grodzisku Maz. zaalarmował hałas pił mechanicznych. Tak ginęły 200 letnie kasztanowce i lipy, pozostałości ogrodów Mokronowskich. Wszystko to, zgodnie z prawem przyjętym przez Prawo i Sprawiedliwość.
Podejście do starych drzew, od kiedy pamiętamy, było w Grodzisku bardzo elastyczne. Wiele starych, wymagających pielęgnacji drzew, zniknęło w ostatnim czasie chociażby z deptaka, okolicy dworca PKP czy Stawów Walczewskiego. Zastąpiono je nowymi, młodymi nasadzeniami. Niestety z terenów prywatnych drzewa też były bezsensownie wycinane, choćby podczas budowy bloków przy ul. Wioślarskiej. Działania te wiązały się jednak z uzyskaniem pozwolenia i konkretnymi kosztami. To się niestety zmieniło przez słynne "Lex Szyszko" i nieprzemyślane działania posłów Prawa i Sprawiedliwość, którzy tę ustawę najpierw oficjalnie zgłosili, a potem bez dyskusji i konsultacji - przyjęli.
Z wielu miejsc Polski codzinnie słyszymy o wycinkach drzew. "Polskę w ruinie" przykryły już w wielu miejscach trociny. Taki pierwszy drastyczny przypadek ma właśnie miejsce w Grodzisku Mazowieckim. Jak zalarmował nas jeden z naszych czytelników, na działce nieopodal ul. Dalekiej trwa właśnie wycinka kasztanowców i lip, pozostałości ogrodów Mokronowskich. Działka jest działką prywatną. Zapewne niezwiązaną (w tej chwili) z prowadzeniem działalności gospodarczej i żadne służby nie mogą tej legalnej dewastacji miasta zatrzymać.
Problem ten dotyczy wielu miejsc w Polsce i zapewne do czasu aż nie zmienione zostanie prawo, wiele starych drzew zniknie z krajobrazu. Warto jednak zaznaczyć, że nie dotyczy on wszystkich miast naszego powiatu. Część terenów gmin powiatu grodziskiego znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.Obszar ten jest objęty ochroną prawną wynikającą z przepisów ustawy o ochronie przyrody. "Lex Szyszko" nie zniosło także zakazu niszczenia gatunków chronionych. Dodatkowo nie zezwala na wycinanie drzew i krzewów z terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.