Miniony weekend obfitowałw Grodzisku w wydarzenia artystyczne dla najmłodszych. W piątek mogliśmy zobaczyć, zorganizowany w ramach Splotów, pokaz starych diafilmów z bajkami, a w niedzielę magię iluzji dzięki „Latarni Magicznej”. W sobotę najmłodsi mieli też okazję do uczestnictwa w Koncercie Gordonowskim – „Muzyczna lokomotywa”.
Mile zaskoczeni byli najmłodsi i ich rodzice, gdy w piątkowy wieczór w Willi Radogoszcz mogli obejrzeć bajki wyświetlane z diafilmów. Bajki, które raczej oglądali ich dziadkowie, a nie rodzice. Wszystko to dzięki Grzegorzowi, Marioli i Franciszkowi Ptak. Ci mieszkający w Cieszynie artyści, na co dzień działają w swoim autorski marionetkowym Teatrze Księżyc. Kilka lat temu zaczęli zajmować się diafilmami i iluzjami optycznymi. Odkryli przy tym, że diafilmy to wynalazek ZSRR, który nie przebił się nigdy przez żelazną kurtynę i na zachodzie był zupełnie nieznany. Tam królowały raczej przeróżne maszyny optyczne, które pozwalały na wyświetlanie iluzji ruchomych obrazów.
Dzięki ich pasji w piątek mogliśmy przenieść się na wschód i obejrzeć stare wersje bajek o królewnie śnieżce, króliczku, który szukał mamy, sójce czy Maschy. W sobotę zaś Laterna Magica przeniosła nas w zaczarowany świat pierwszych seansów projekcyjnych. Podczas pokazu, utrzymanego w wiktoriańskiej konwencji, zaprezentowane zostały oryginalne i rekonstruowane urządzenia projekcyjne oraz dawne techniki animacji, które wzbudziły duże zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych jak i ich opiekunów.
W sobotnie popołudnie dzieci mogły uczestniczyć w Przestrzeni Kulturze Przyjaznej w Koncercie Gordonowskim – „Muzyczna Lokomotywa”. Koncert oparty był na nowatorskiej metodzie umuzykalniania dzieci prof. Edwina Elias Gordon'a. Zmarły w 2015 roku profesor był znanym badaczem, autorem licznych publikacji, testów uzdolnień muzycznych i książek. Od 1979 r. do 1995 r. był związany z Katedrą Badań Muzyczno-Edukacyjnych im. Carla E. Seashore'a na uniwersytecie Temple w Filadelfii. Uzyskał tam wiele prestiżowych nagród. Koncepcja prof. E.E. Gordon'a, poparta badaniami empirycznymi, spotkała się z dużym zainteresowaniem specjalistów na całym świecie i jest nowatorską, pionierską propozycją rozwiązań praktycznych dla edukacji muzycznej. Kolejne zajęcia już18 marca. Zapraszamy!