Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć w spacerze grodziskimi śladami Leonida Teligi. Wydarzenie to inaugurowało miejskie obchody 100. rocznicy urodzin znanego żeglarza. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
O życiu Leonida Teligi oprócz Łukasza Nowackiego z Willi Radogoszcz opowiadała nam podczas spaceru Pani Wiesława Śleszyńska, autorka książki o żeglarzu i nauczycielka w grodziski gimnazjum jego imienia.
Spacer rozpoczęła mistrzowsko odegrana przez Annę i Jasia Woźniaków scena wprowadzająca nas w realia młodzieńczych lat, wychowującego się w Grodzisku, Lolka. Leonid Teliga urodził się w Rosji, w okolicach Smoleńska, ale w wyniku zawieruchy wojennej trafił wraz z matką Eudoksją i bratem do Grodziska, gdzie mieszkali w przyzakładowych mieszkaniach tutejszej Octówki (obecnie Gedeon Richter). Stojąc przed blokiem na ul. Romualda Traugutta i słuchając opowieści Pani Wiesławy mogliśmy niemal poczuć klimat tamtego okresu.
Spod rodzinnego domu żeglarza przeszliśmy w kierunku grodziskiego dworca, gdzie na zdjęciach mogliśmy zobaczyć Grodzisk z młodzieńczych lat Teligi.
Kolejnym punktem spaceru była izba pamięci zorganizowana w grodziskim Gimnazjum nr 3 im. Leonida Teligi, gdzie opiekująca się na co dzień tym miejscem Pani Wiesława Śleszyńska prezentowała spacerowiczom zebrane eksponaty i odpowiadała na pytania dotyczące życia i słynnej podróży dookoła świata. Tam też mogliśmy poznać niełatwą ścieżkę edukacji Leonida Teligi.
Idąc w kierunku ostatniego punktu spaceru – klubu Opty, zatrzymaliśmy się na chwilę przed dawnym Zakładem Hydropatycznym dla Osób z Towarzystwa doktora Michała Bojasińskiego, gdzie między innymi pracowała matka żeglarza. W klubie Opty Łukasz Nowacki opowiadał nam o ostatnim okresie życia Leonida Teligi – po samotnym rejsie dookoła świata.
Pomimo niespecjalnej pogody ten krótki, ale wyjątkowo ciekawy spacer, wielu uczestnikom pozwolił poznać osobę Leonida Teligi i bardziej świadomie zainaugurować obchody 100. rocznicy urodzin tego znanego mieszkańca Grodziska.
To może Cię zainteresować: