W miniony czwartek w podgrodziskich Kozerkach wzieliśmy udział w uroczystym otwarciu setnej pracowni Orange, dzielnie wywalczonej w zeszłorocznym konkursie przez mieszkańców naszej okolicy. Ze względu na jubileuszowy charakter, uroczystość ta miała wyjątkowo wzniosłą oprawę.

W otwarciu uczestniczyli między innymi Robert Król z Departamentu Kompetencji Cyfrowych, Ministerstwa Cyfryzacji, Jean-François Fallacher - prezes Orange Polska, Ewa Krupa - prezes Fundacji Orange, oraz władze gminy.

- Fundując setną Pracownię chcemy uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i pokazać poprzez oddolne, obywatelskie inicjatywy nowoczesny wymiar patriotyzmu. Widzimy, że program już na etapie przygotowania zgłoszeń jednoczy i mobilizuje lokalne społeczności. Cieszę się, że tworzymy w ten sposób nie tylko miejsca, gdzie można za darmo skorzystać z internetu, ale coś o wiele bardziej wartościowego: lokalne centra aktywności społecznej- powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Pracownie Orange, wyposażone w sprzęt i internet, dają mieszkańcom małych miejscowości lepszy dostęp do nowoczesnych technologii i zasobów sieci, wzmacniają ich cyfrowe umiejętności, integrują lokalne społeczności i zachęcają do wspólnych działań. Warto podkreślić, że pomieszczenia pod pracownie przygotowane zostały samodzielnie przez mieszkańców z wielkim wsparciem strażaków z grodziskiej OSP. W tym miejscu wielkie gratulacje należą się grupie koordynującej, Dominice Staniaszek, Aldonie Józefowicz i Marioli Goździkowskiej, bez zaangażowania których nie udałoby się wywalczyć, a później urządzić pracowni.

Setna Pracownia Orange w Kozerkach, jako jedna z 26 nowych lokalizacji, została wybrana w otwartym głosowaniu przez internautów w trzeciej edycji programu. Oddano na nią ponad 18 tysięcy głosów , czyli 30-krotność liczby mieszkańców. Pracownie powstają tam, gdzie lokalne grupy inicjatywne przedstawią najciekawszą i najbardziej różnorodną ofertę zajęć dla wszystkich grup społecznych ze swojej okolicy. Prowadzący Pracownie to lokalni społecznicy angażujący się w działalność na rzecz swojej miejscowości.

W ramach programu każda ze stu stworzonych placówek otrzymała komputery, bezpłatny internet, konsolę do gier, telewizor LCD, a także meble oraz pomoce dydaktyczne (m.in. roboty edukacyjne, dzięki którym dzieci i młodzież będą uczyć się programowania). Fundacja Orange zorganizuje wkrótce w Pracowniach warsztaty cyfrowe z druku 3d i modelowania.

Pracownie prowadzą własne, autorskie programy, dopasowane do potrzeb i zainteresowań lokalnych społeczności. Pozwalają one rozwijać innowacyjność i kreatywność młodego pokolenia, przygotowywać je do wyzwań zmieniającego się rynku pracy, ale także przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu osób dorosłych, w tym seniorów. Aż 3/4 osób odwiedzających Pracownie to dzieci i młodzież. To oni najczęściej aktywnie współtworzą realizowane później projekty. Są to m.in. warsztaty (fotograficzne, nowych technologii, kodowania), akcje charytatywne, działania społeczne oraz imprezy plenerowe. Co trzecia Pracownia organizuje zajęcia z programowania. Seniorzy najchętniej korzystają natomiast ze szkoleń z obsługi podstawowych programów komputerowych i poczty elektronicznej.

Pracownie są też miejscem, gdzie mieszkańcy wspierani przez lokalnych liderów mogą realizować własne pomysły. W ubiegłym roku projekty zaproponowane przez samych mieszkańców były realizowanie w ponad połowie działających już Pracowni.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Setna pracownia Orange uroczyście otwarta w Kozerkach


To może Cię zainteresować: