Powoli nadchodzi „odmrożenie”. Jednak w grodziskich instytucjach kultury nie ma podziału na „wcześniej” i „teraz”. Pracownicy Poczekalni PKP, Willi Niespodzianka, Mediateki, Centrum Kultury i dwóch kin potraktowali, wprowadzone 13 marca obostrzenia jako szansę. Niektórzy stali się nawet gwiazdami internetu. Wykorzystując media społecznościowe, zapewnili dostęp on-line do ciekawych inicjatyw, a także dali szansę na poznanie ich z nieco innej strony.

Poczekalnia PKP zaproponowała m.in. wirtualne wycieczki rowerowe po najbliższej okolicy czy ogrodowe porady pana Mirka, a Monika Samoraj była przewodnikiem po życiu i twórczości Józefa Chełmońskiego.

W Strefie Aktywnego Seniora w Mediatece rządził człowiek-orkiestra, czyli dr Marcin Łukasz Mazur. Dyrygent i szef grodziskiego Chóru Bogorya zamienił się w szefa… kuchni i pokazał kilkanaście przepisów, m.in. na brownie i tortilla de patatas, wykorzystując przy tym swoją znajomość języków obcych. Można obejrzeć także gimnastykę z „ćwiczeniami odpowiednimi dla tego typu figury”, jak mówił w jednym z nagrań pan Marcin. Poczucia humoru, wdzięku i erudycji może mu pozazdrościć niejeden showman.

Ograniczenia epidemiczne nie powstrzymały przed aktywnością zespołu grodziskiej Biblioteki Publicznej. Placówka kierowana przez Dorotę Olejnik poprzez media społecznościowe informowała m.in. o Tygodniu Bibliotek, a także o… czat bocie Youmiku.

Koronawirus zaatakował kilkanaście dni po finale festiwalu wielokulturowego „Sploty”. Willa Niespodzianka, obok audiowizualnych wspomnień z tegorocznej edycji imprezy, pokazała on-line m.in. happening swojej instruktorki, artystki z Milanówka, Małgorzaty Serwatki-Kupicewicz, a także muzyczną opowieść harfistki i performerki Emilii Raiter, opartą na poemacie „Sir Gawen and The Green Knight”.

Centrum Kultury prowadziło akcję „Zarażamy Kulturą”, w ramach której mogliśmy uczestniczyć w różnych warsztatach on-line. Paweł Twardoch przyłączył się też do akcji zbierania funduszy na rzecz medyków. Dzięki temu możemy podziwiać pana dyrektora w roli… rapera.

Media społecznościowe Kina „Wolność” oraz sali kinowej w Centrum Kultury i kina „Wolność” wypełniły m.in. fotosy filmowe, często w humorystyczny sposób komentujące rzeczywistość. Zamieszczono też adresy platform streamingowych, na których w legalny sposób można obejrzeć wartościowe produkcje. Przypominamy, że grodziskie kino w 2018 i 2019 r. zostało uznane za najlepsze w ogólnopolskim rankingu kin z jedną salą projekcyjną.

Pracownicy grodziskich instytucji kultury aktywnie towarzyszyli nam w niełatwym czasie. Od 6 czerwca będziemy mogli spotkać się z nimi twarzą w twarz. Miejmy w pamięci ich poświęcenie w czasie pandemii. Dla nich był to wymagający egzamin, który zdali celująco.

Powiedzmy im dobre słowo…


Ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny będzie już od środy, 3 czerwca br., w numerze 6 naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Czy koronawirus wpłynął na bezrobocie w powiecie grodziskim?
  • Wywiad z Burmistrzem Milanówka
  • Kuźnia talentów prawie gotowa
  • Informacje o zbliżających się referendach
  • Czy w końcu powstanie łącznik do A2?
  • Kilka słów o grodziskiej śmietance
  • Kolejny etap odmrażania gospodarki
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: