Już po raz VII w dzielnicy Łąki w Grodzisku Mazowieckim odbył się Rodzinny Piknik Historyczny. Nieopodal Gór Szwedzkich mieszkańcy mogli przenieść się do czasów Władysława Jagiełły, a to za sprawą przygotowanych atrakcji odnoszących się do historycznej kolebki miasta z okazji jubileuszu 500-lecia nadania praw miejskich.
Tegoroczny piknik historyczny w dzielnicy Łąki obfitował w atrakcje pod szyldem „Podróż do źródeł. Narodziny miasta”. Odnosiły się one do początków powstania miejscowości, kiedy to w XV wieku znaczenia nabierała mała wieś targowa zwana Grodziskiem, w 1522 r. zamieniona w miasto. – Przed wiekami rozciągała się tutaj pierwotna puszcza – jej fragmentem jest dzisiejsza Puszcza Jaktorowska. Były to ogromne obszary leśne. W tych lasach nie brakowało dzikiego zwierza, były także tury, skąd wzięła się nazwa Jaktorowa – mówi Łukasz Nowacki. – Jak mówią źródła, w tych lasach polował król Władysław Jagiełło, wielki wielbiciel łowów, który polował nie tylko dla rozrywki, ale przede wszystkim po to, by zdobyć zapasy potrzebne na wojnę z Zakonem Krzyżackim. Tak zrodził się pomysł, by przez pryzmat obecności w naszych stronach króla Władysława Jagiełły pokazać ten fragment historii Grodziska, kiedy osada targowa wykluwała się w cieniu pradawnego grodu nad rzeką Mrowną, przy szlaku handlowym biegnącym z Błonia do Mszczonowa. To właśnie ten czas, kiedy mieszkańcy Mazowsza Zachodniego mogli obserwować narodziny i rozwój wsi, której w 1522 r. król Zygmunt Stary nadał prawa miejskie.
W nawiązaniu do tych wydarzeń w sobotnie popołudnie byliśmy świadkami rekonstrukcji historycznych, turniejów rycerskich, pokazów oręża i artylerii, pokazów mody i tańców średniowiecznych oraz mogliśmy brać udział w warsztatach dawnych rzemiosł i degustacji potraw kuchni staropolskiej. Nie zabrakło oczywiście przywitania gości przez orszak Króla oraz przez włodarzy miasta i zaproszonych gości. – Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy się po raz kolejny w Łąkach na cyklicznej, rodzinnej imprezie. Mam nadzieję, że Państwo będą się tu doskonale bawić – mówił wiceburmistrz Tomasz Krupski. – To oczywiste, że ten piknik ma miejsce w roku 500-lecia, wracamy do początków i realizujemy go w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Myślę, jak ważne jest dziedzictwo dla trwałości i budowania przez kolejne pokolenia stabilnej rzeczywistości. Gościem wydarzenia była m.in. Elżbieta Ofat – wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która podkreśliła, że Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się po raz 30., a w całej Polsce w 300 miejscowościach odbyło się ponad 1000 takich wydarzeń.
Wśród atrakcji znaleźć można było również spektakle – „Jesteś kowalem swojego losu. Cuiusque suae fortunae faber” oraz „Legenda o powstaniu Grodziska” w wykonaniu dzieci ze świetlicy w Łąkach. Piknikowi towarzyszyła także gra terenowa, podczas której uczestnicy odwiedzali rzemieślników i wykonywali zadania, ucząc się, jak wyglądały dawne zawody i życie naszych przodków. Dzień zakończył wieczorny koncert rockowo-folkowego zespołu Żmij oraz pokaz teatru ognia.
To może Cię zainteresować: