Fot. Marcin Masalski

W noc sylwestrową 31 grudnia 2017 r. o godz. 23.15 Burmistrz Grodziska Maz., Grzegorz Benedykciński, udzielił ślubu cywilnego w zrewitalizowanej zabytkowej Wilii Niespodzianka. Wydarzenie to niewątpliwie wpisze się w nową historię Grodziska Mazowieckiego, gdyż był to pierwszy ślub w Willi Niespodzianka i do tego udzielony w Sylwestra… tuż przed północą.

Tegoroczny sylwester w Grodzisku był wyjątkowy. Oprócz pierwszego ślubu w Willi Niespodziance, zamiast fajerwerków, o północy, mieszkańcy mogli podziwiać specjalnie przygotowany przestrzenny pokaz laserowy, z ogniami i pirotechniką sceniczną.

Rewaloryzacja Willi „Niespodzianka”

Willa Niespodzianka stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków Grodziska Mazowieckiego. Bez kapitalnego remontu i przeznaczenia na potrzeby kultury, mogła by odejść w zupełne zapomnienie. Jej rewaloryzacja rozpoczęła się na początku 2017 r. Roboty, pod nadzorem konserwatora zabytków, wykonywane są przez przedsiębiorstwo mające doświadczenie w pracach związanych z rewaloryzacją obiektów zabytkowych. Obecnie wykonano wszystkie prace konstrukcyjne i trwają prace wykończeniowe wnętrz.

Rewaloryzacja wpłynie na rozwój oferty kulturalnej gminy Grodzisk Mazowiecki dzięki utworzeniu w Willi Grodziskiego Centrum Edukacji Plastycznej, które nawiązywać będzie do twórczości Tadeusza Łapińskiego, Marii Aust-Łapińskiej, Ewy Patrum oraz architekta Józefa Moszyńskiego. Zmodernizowany obiekt będzie łączyć funkcje ośrodka edukacji twórczej z salą ślubów. Będą mogły odbywać się tam posiedzenia Rady Miejskiej. W dalszej perspektywie, w najbliższym otoczeniu willi, planowana jest budowa nowej siedziby Urzędu Miejskiego.


Willa „Niespodzianka” zbudowana została w stylu secesyjnym na początku XX w. Powstała jako dom letniskowy po parcelacji gruntów jordanowickich przez hr. Henryka Skarbka. W 1901 r. działka została zakupiona przez pertersburskiego architekta Józefa Moszyńskiego. Na działce przy ulicy Ogrodowej powstała willa w stylu eklektycznym, łącząca w bryle uzupełnionej o strzelistą wieżę cechy willi włoskiej, renesans, gotyk i delikatnie zaznaczoną w ornamentach secesję. Budowę ukończono w 1903 r, lokując wokół willi oficynę posiadającą mieszkania lokatorskie i komórki z czerwonej cegły. „Niespodzianka” była jednym z pierwszych budynków w mieście zaopatrzonym w prąd i kanalizację oraz bieżącą wodę, spływającą do kranów grawitacyjnie ze zbiornika umieszczonego w wieży. Willa była otoczona ozdobnym ogrodzeniem z neogotycką bramą i furtką. Willa była otoczona ozdobnym ogrodzeniem z neogotycką bramą i furtką, które zostało rozebrane podczas poszerzania ulicy Kościuszki.

Józef Moszyński zmarł w 1914 r i został z wielką pompą pochowany na cmentarzu parafialnym w Grodzisku – według legendy drogę z kościoła na cmentarz wyłożono dywanami. W tym samym roku ziemski padół opuścił jego szwagier Antoni Chmielewski, na którego barkach spoczęło utrzymanie willi i licznej rodziny. W latach I wojny światowej mieszkańcy opuścili willę, w której na kwaterze stanęli żołnierze niemieccy, dokonując w budynku licznych zniszczeń. W 1932 r. Chmielewscy sprzedali willę Maurycemu Frejdlichowi, znanemu w Grodzisku felczerowi. Później w willi mieszkała rodzina Wykuszów. W 2014 roku budynek stał się własnością gminy Grodzisk Mazowiecki.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pierwszy ślub w Willi „Niespodzianka”