Piękny jubileusz

Grodziska Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w tym roku obchodzi piękny jubileusz. Sto lat temu placówka otrzymała patronkę, która czuwa nad uczniami do dzisiaj. W tym roku uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły postanowili uhonorować Marię Konopnicką, a my przypominamy, jakie były początki szkoły, o czym opowiada Dyrektor Agnieszka Lachowicz.

O!: Sto lat szkoły to piękny jubileusz, ale początki były trudne. Szkoła musiała borykać się z wieloma problemami.
Agnieszka Lachowicz: Szkoła powstała w 1920 r. i wtedy był to tylko czteroizbowy budynek, który znajdował się na rogu ulic Narutowicza – Żwirki i Wigury. Mały budynek, mało dzieci, ale zaczęliśmy się rozrastać. Przemieściliśmy się do budynku obecnego liceum i tam było już coraz lepiej. W 1922 r. szkoła otrzymała imię Marii Konopnickiej i od tego momentu stała się grodziską „dwójką”. Wtedy już była siedmioklasową szkołą powszechną. Dopiero w 1930 r. szkoła przeniesiona została do czternastoizbowego budynku przy ulicy Żwirki i Wigury. Wówczas dopiero rozpoczęły się dni jej świetności. Dwa lata później otrzymała sztandar.

O!: Trudności nastąpiły jednak podczas II Wojny Światowej.
AL.: II Wojna Światowa zastopowała ten rozwój. Jednak nie zatrzymało się kształcenie. W czasie okupacji do szkoły zapisanych było ponad 3000 osób. Niestety, ukończyło ją tylko 270. Niemniej, szkoła cały czas funkcjonowała. Po wojnie, w 1945 r. nastąpiło odsłonięcie naszej tak zwanej wędrującej tablicy pamiątkowej z popiersiem patronki, a w 1950 r., kiedy do budynku przeniesiono również gimnazjum i liceum, naszą szkołę musiano przenieść do drewnianej Willi Mirówka, mieszczącej się przy ulicy 3 Maja 33. Ponieważ był to bardzo mały budynek i warunki były gorsze, znów coraz mniej dzieci zaczęło uczęszczać do tej szkoły. Zachowany był jednak wysoki poziom nauczania. W 1970 r. szkoła otrzymała nowy sztandar, bo poprzedni zaginął i do tej pory nie wiemy, jaka była jego historia. Sześć lat później nastąpiło ponowne odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

O!: To jednak nie koniec przenosin, bo dziś znajdujemy się w budynku przy ulicy Westfala.
AL.: W tamtym czasie Grodzisk cały czas rozwijał się i powstał pomysł, aby wybudować osiedle Kopernika. Trzeba było pomyśleć również o tym, żeby zmienić warunki szkoły, bo dzieci już się nie mieściły. I tak w 1990 r. Dyrektor Danuta Pokropek otrzymała na Mikołajki klucz do budynku, w którym się obecnie znajdujemy.

O!: Burzliwe losy „przeżyła” również tablica pamiątkowa.
AL.: Tablica przenosiła się razem z nami i w obecnym budynku spoczywała na patio, ale szkoła dalej się rozwijała, należało rozbudować klatki schodowe i ta tablica ponownie musiała zostać zdjęta. Wandale pochlapali ją farbą olejną i nie chcieliśmy, żeby coś się z nią stało. Gdy objęłam stanowisko dyrektora, moim marzeniem było, aby ta tablica nie znajdowała się w szkolnej piwnicy, tylko by ją należycie wyeksponować. I tak też się zadziało 15. grudnia 2021 r. Mam nadzieję, że już zostanie w tym miejscu.

O!: Szkoła po tak długiej obecności na mapie Grodziska ma za sobą nie tylko trudne przeżycia, ale i sukcesy.
AL.: Tak. W naszej szkole uczyło się wiele znamienitych postaci. Jedną z nich jest  między innymi Leonid Teliga. Wielu naszych absolwentów osiągnęło sukcesy w świecie medycyny:

  • Łukasz Federowicz - lekarz pediatra
  • Magdalena Sachajko - lekarz pediatra
  • Olaf Sitarski - somatolog
  • Kamila Nowakowska - Kopeć - stomatolog

w świecie muzyki i sztuki:

  • Katarzyna Łęcka - reżyser, scenarzystka, aktorka
  • Michalina Furtak - kompozytorka, autorka, wokalistka i basistka, laureatka Paszportu Polityki w kat. muzyka popularna za rok 2012
  • Witold Wilgos - muzyk
  • Aleksander Wilgos - muzyk, gitarzysta
  • Maciej Puchalski - producent muzyczny, kompozytor muzyczny autor tekstów muzycznych
  • Paweł Stróżewski - Prowadzi Galerię Instrumentów Folkowych w Grodzisku Maz  

w świecie nauki, literatury, dziennikarstwa:

  • Agnieszka Woźnicka - Papieska - historyk, literatury, edytorka, tłumaczka, opracowała i opatrzyła przypisami Dzienniki Jarosława Iwaszkiewicza.
  • Krzysztof Bońkowski - redaktor naczelny pisma BOGORIA w Grodzisku Maz.
  • dr Mariusz Porczek - wykładowca UW na wydz. Geografii i Studiów Regionalnych; Pracownia Systemów Informacji Przestrzennej; Geoinformatyka i Planowanie Przestrzenne; zajmuje się podziałem administracyjnym Polski.
  • dr Katarzyna Gołasa - wykładowca na wydziale fizyki UW

O!: Jakie są w takim razie plany na przyszłość?
AL.: Chciałabym, żeby było więcej laureatów w konkursach przedmiotowych. Po to są też klasy sportowe, aby osiągać najwyższe wyniki w sporcie. Zdobywamy mistrzostwa Polski nie tylko w koszykówce, ale również na wysokim poziomie mamy tenis stołowy. Mamy całą ścianę wypełnioną dyplomami i pucharami. Nasi uczniowie są także uzdolnieni muzycznie. To dzięki wspaniałej kadrze pedagogicznej, która znajduje wśród uczniów talenty i należycie je wraz z nimi rozwija. Życzymy sobie kolejnych wspaniałych stu lat, aby były jeszcze lepsze, trochę spokojniejsze, by było mniej zawirowań, a przede wszystkim wspaniałej kadry, wspaniałych uczniów i rodziców, bo bez nich szkoła nie mogłaby funkcjonować.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Piękny jubileusz


To może Cię zainteresować: