Cyberprzestępcy nie próżnują. Coraz częściej można się spotkać z próbami cyberataków, które dotyczą również mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Do najbardziej rozpowszechnionych form tego rodzaju przestępstw należy scam, który polega na podszywaniu się pod instytucje, firmy czy osoby w celu kradzieży danych i pieniędzy. Jak rozpoznać tego rodzaju próby i bronić się przed nimi?

Scam – problem, który dotyczy prawie każdego

Scam należy do najbardziej rozpowszechnionych incydentów zagrażających indywidualnemu cyberbezpieczeństwu. Jak pokazują statystyki, tego rodzaju ryzyko może dotyczyć nawet 2/3 społeczeństwa – właśnie taki odsetek Polaków spotyka się z próbami wyłudzenia danych lub pieniędzy. W najprostszej formie jest ono znane od dawna i funkcjonowało przed powszechnym dostępem do internetu, np. jako oszustwo „na wnuczka”, w ramach którego przestępcy dzwonili do ludzi starszych, podawali się za ich bliskich i prosili o pożyczkę, a po otrzymaniu pieniędzy pozostawali nieuchwytni. Obecnie jednak mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego powinni być jeszcze czujniejsi, ponieważ oszuści posługują się bardziej wyrafinowanymi metodami.

Przykład? Na początku stycznia 2023 r. setki mieszkańców otrzymało SMS-owe oferty pożyczek. Na pozór wszystko wyglądało wiarygodnie – nazwa nadawcy odpowiadała nazwie jednej z najbardziej znanych w branży firm, numer pokrywał się z tym, którym przedsiębiorstwo posługuje się do kontaktu z klientami, a treść wiadomości prezentowała się autentycznie. Po otwarciu odnośnika załączonego do otrzymanego SMS-a uruchamiała się zaś strona internetowa ze szczegółami oferty. Wynikało z niej jasno, że procedury są błyskawiczne – wystarczyło wypełnić formularz, podając swoje dane, a następnie dokonać płatności weryfikacyjnej. I właśnie w tym momencie powinna się zapalić każdemu czerwona lampka.

Na czym polega scam i jak się przed nim chronić?

Dlaczego? Ponieważ każdy wniosek pożyczkowy jest przetwarzany, a pracownik danej firmy najpierw kontaktuje się – z reguły telefonicznie – z osobą, która go złożyła. W tym przypadku o kontakcie nie było mowy – wszystkie formalności można było załatwić od ręki. Co więcej, strona internetowa, na której należało dokonać płatności weryfikacyjnej, okazała się oszustwem – nie należała do wybranego banku, co dało się rozpoznać na podstawie niewłaściwego adresu i niezabezpieczonego połączenia. Niestety co najmniej kilku mieszkańców Grodziska Mazowieckiego nie rozpoznało niczego podejrzanego i wykonało przelew weryfikacyjny na oszukanej stronie, pozostawiając w ten sposób dane logowania do swojej bankowości internetowej. Jak można się domyślać, rachunek bankowy szybko został opróżniony, a sprawców nie udało się schwytać.

Schemat działania cyberprzestępców posługujących się scamem polega więc na tym, żeby najpierw wzbudzić zaufanie u ofiary, a następnie zwabić ją do podania swoich danych, np. osobowych lub do logowania na konto bankowe. W tym celu wykorzystuje się z spreparowane wiadomości nie tylko SMS, ale również e-mail – zdarzają się też telefoniczne próby wyłudzeń. Oszuści najczęściej podszywają się właśnie pod banki, firmy pożyczkowe – np. naśladując oferty z serwisu https://sowafinansowa.pl/pozyczki-ratalne/ – instytucje publiczne, a nawet osoby indywidualne.

Jak się chronić przed scamem? Przede wszystkim warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Pod żadnym pozorem nie należy udostępniać nikomu swoich poufnych danych, a każde logowanie na konto bankowe czy do aplikacji finansowej powinno odbywać się z gwarancją wpisania poprawnego adresu. Jeżeli jakiekolwiek elementy witryny czy właśnie adresu WWW wzbudzą Twoje podejrzenia, zaniechaj dalszych czynności.

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook