W grodziskiej Poczekalni PKP rozpoczął się cykl spotkań z historią, który związany jest z tegoroczną rocznicą 500-lecia nadania praw miejskich. Pierwsza, inauguracyjna lekcja pn. "Od grodziska do Grodziska, czyli jak osada miastem się stała" odbyła się 19 stycznia.

Spotkania z historią na dworcu prowadzić będzie Łukasz Nowacki, specjalista ds. historii miasta. Już niejednokrotnie opowiadał on mieszkańcom o ciekawostkach związanych z Grodziskiem, jego zabytkach i najważniejszych miejscach, m.in. podczas cyklicznych spacerów. I tym razem Pan Łukasz dzieli się z nami swoją wiedzą, prowadząc ciekawe wykłady połączone z prezentacją, zawierającą archiwalne fotografie, mapy i dokumenty. To ciekawy sposób na zapoznanie się z historią miasta od początków istnienia aż do teraźniejszości. Przy okazji mieszkańcy mają szansę, aby bardziej docenić to, co mijają każdego dnia w drodze do pracy czy sklepu, często nawet nie zauważając szczegółów kryjących się tuż za rogiem. A przecież to właśnie one składają się na tożsamość historyczną i kulturową miasta.

Tematem pierwszego spotkania były okoliczności powstania Grodziska – warunki, tło i geneza pojawienia się tu pierwszej osady, przy której później wyrosło miasto. Prezentacja rozpoczęła się od opowieści o kolonizacji Mazowsza za czasów piastowskich. XI w. to czas tworzenia się pierwszych osad, prężnie się rozwijających się w miejscach korzystnych dla uprawy roli. Obszar zachodniego Mazowsza był zatem najlepszym z możliwych terenów. Właśnie w tym czasie z osady otwartej w Chlebni powstał pierwszy w tej części Mazowsza gród obronny (dziś jest to teren znany pod nazwą Szwedzkie Góry). Osada na koniec XII w. została przebudowana i stała się siedzibą rycerską. Jednak już w XIII w. gród stracił na znaczeniu, a ludzie przenieśli się dalej od rzeki, gdzie tworzyły się pierwsze ważne szlaki handlowe. Teren obecnego Grodziska stał zatem na drodze pomiędzy głównymi ośrodkami handlowymi w Wiskitkach, Błoniach, Warszawie czy Mszczonowie i Tarczynie. Naturalnym stało się, że powstała tu osada targowa, która z początku nazywała się Grodziszcze, a później Grodzisko. Rozwój osady nastąpił, gdy majątkiem zaczęli zarządzać Okuniowie herbu Belina, którzy w pierwszej kolejności ufundowali kościół pw. św. Tomasza. Parafia stała się centrum dla okolicznych wsi, a wokół zaczęły powstawać kolejne zabudowania. To właśnie dzięki temu, za sprawą Hieronima Okunia z Grodziska i jego brata Wojciecha osadzie nadano prawa miejskie – dokładnie 22 lipca 1522 r.

Tyle w wielkim skrócie, tytułem wstępu. Cały wykład na temat pojawienia się Grodziska na mapach, jego dziejach oraz znaczeniu i skutkach nadania praw miejskich, można obejrzeć podczas godzinnego filmu rejestrującego spotkanie, które znaleźć można na facebooku Poczekalni i na kanale YT Centrum Kultury.  Kolejne spotkanie w formie stacjonarnej i online odbędzie się 16 lutego.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: