Hasło to stanowiło tegoroczny motyw przewodni Grodziskiego Sejmiku Muzycznego 2023, Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo związana z 50-leciem projektu. Z tej okazji przedstawiciele Grodziskiej Sceny Muzycznej i Bardowie Zachodniego Mazowsza zaplanowali specjalną wystawę, liczne spotkania i koncerty.
W pierwszym dniu, 27 października, w Mediatece mieliśmy okazję wysłuchać historii na temat przebiegu pierwszych trzech Grodziskich Sejmików Muzycznych. W latach 70. w Kinie Wolność, odbyła się pierwsza edycja sejmiku, w której wystąpiły zespoły rockowe i rock and rollowe, w tym grodziski zespół country „Wędrujący w stylu”. W 1978 r., po zakończeniu drugiej odsłony festiwalu, organizatorzy zaprosili na wspólne świętowanie do funkcjonującego ówcześnie miejskiego Ośrodka Kultury w klubie „Słoń” na „Dyskoteka jakiej nie było”. Trzeci sejmik, który odbył się w 1979 r., charakteryzował się występem dwóch popularnych w tamtym okresie zespołów „Exodus” oraz „Szlak”.
Warto nadmienić, że pomysłodawcą nazwy był Marek Cabanowski, wieloletni przewodniczący Grodziskiej Rady Miejskiej oraz popularyzator muzyki jazzowej. Należy ponadto wspomnieć o zasługach Dariusza Michalskiego, który odpowiadał za początki powstania koncepcji aranżacji przedsięwzięcia.
W wydarzeniu udział wzięli liczni goście specjalni, m.in. Jacek Rudnicki (profesor nauk medycznych), Paweł Twardoch (Dyrektor Ośrodka Centrum Kultury), Ryszard Sekuła (były profesor nadzwyczajny ASP w Warszawie) oraz Tomasz Krupski (zastępca Burmistrza Grodziska Mazowieckiego). Wydarzenie było okazją do złożenia podziękowań dla osób od pokoleń dumnie tworzących wielogatunkową i różnorodną muzykę, po których o wystawie „Światłocień, Przestrzeń i Ruch” opowiedział autor Marek Stójwąs, emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, który w swoich pracach posługuje się różnymi technikami malarskimi, rysunkami i grafiką warsztatową. Ilustrator upodobał sobie w szczególności pastele suche. Przedmiotem inspiracji twórczości artysty jest człowiek oraz czynniki i zjawiska, które stanowią centrum jego przestrzeni.
Punktem kulminacyjnym zamykającym pierwszą część sejmiku był recital autorski prof. n. med. Jacka Rudnickiego. Koncert zrealizowano pod tytułem „Miłość, Muzyka i Medycyna”. Gośćmi specjalnymi byli: Anna Bortnik, Marek Cieszewski oraz Kuba Bełus.
W drugim dniu, 28 października, na sali widowiskowej w Centrum Kultury do gospodarzy piątkowego programu dołączyła Wioletta Biskup. Na scenie wręczone zostały z rąk Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego Złote Bogorie dla m. in. Elżbiety Kwiatkowskiej, Dariusza Michalskiego czy Lechosława Strup-Kwiatkowskiego. Na scenie zaprezentowali się początkowo bracia Piotr i Antoni Krawczykiewicz. Po tym młodym duecie wystąpił zespół „Acoustic Rockers”. Usłyszeć mogliśmy m.in. „Back to Black” z repertuaru Amy Winehouse bądź „Layla”, autorstwa Erica Claptona. Tego wieczoru wystąpiła też grupa muzyków z formacji „Dixie Fellows – WZJT”. Na tę okoliczność „T.T Band” przygotowali piosenkę „Pomaluj moje sny”, a także dwie autorskie kompozycje „Prawda” oraz „Gdy zatracasz wolność”. Następnie członkowie „Goodwill” zagrali z gościnnym udziałem Tomasza Bieleckiego wygrywającego melodie na harmonijce. Finałowe widowisko artystyczne zakończył zespół „Automaty” pod przewodnictwem Jacka Kępki.
Organizacja projektu wydarzenia współfinansowana została z budżetu Gminy Grodzisk Mazowiecki kwotą 35 000,00 zł. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie trwania sobotnich koncertów dostępna była w kuluarach Centrum Kultury wystawa zdjęć obrazująca przedstawienia muzyczne zespołów z przełomu lat 1973-2023.
Życzymy samych sukcesów i kolejnych jubileuszy.