ZAPRASZAMY NA REJS NAJWSPANIALSZYM POLSKIM TRANSATLANTYKIEM W WIRTUALNYM TEATRZE HISTORII!
Fundacja Koncept Kultura oraz Mediateka zapraszają w wirtualną podróż na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Dzięki technologii VR widzowie odbędą niezapomniany rejs po Atlantyku oraz zanurzą się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Staną także twarzą w twarz z bohaterami polskiej historii: Józefem Piłsudskim i Ignacym Janem Paderewskim. Specjalne spotkania z historią w wirtualnej rzeczywistości przygotowano także dla szkół.
W dniach 7-10 listopada na chętnych, którzy pragną zanurzyć się w historię sprzed blisko 100 lat czekać będzie 15 obrotowych foteli wyposażonych w urządzenia VR oraz zawsze uśmiechnięta załoga „Piłsudskiego”, która odkryje przed widzami ciekawostki związane z najszybszym na Bałtyku polskim transatlantykiem i sprawi, że poczują się oni jak podczas prawdziwego rejsu.
Czym jest Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa"
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa" to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa" przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality.
Zabieramy widzów w wirtualną podróż w głąb polskiej historii, udowodniając, że może być ona fascynującą przygodą!
Bezpłatne pokazy
Niezwykły pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak MS „Piłsudski”. Nieoczekiwanie przenosimy się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona.
Odbywamy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita nas legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Dzięki pracy grafików z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu możemy stanąć w Salonie Wielkim, Palarni Klasy Turystycznej i poczuć atmosferę, jaka w latach 30. XX w. towarzyszyła pasażerom płynącym na linii Gdynia-Nowy Jork.
Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej, która przerwała rozwój II Rzeczpospolitej i zakończyła życie statku (MS „Piłsudski” wpłynął ma niemiecką minę morską 26 listopada 1939 r.).
Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów.
Scena ta stanowi radosny przekaz – po wielu ciężkich kolejach losu Polska istnieje i jest dzisiaj nowoczesnym krajem, który zna i pielęgnuje swoją historię!
Dlaczego MS „Piłsudski”
MS „Piłsudski” był wyjątkowy, na jego bazie można opowiedzieć historię odradzającej się po 123 latach zaborów Polski. Statek nazywany był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści
i architekci. Narodził się dzięki wywalczonej przez Polskę niepodległości, uzyskaniu dostępu do morza i budowie portu w Gdyni. Przestał istnieć wraz z niepodległą Polską w 1939 r., tuż po wybuchu II wojny światowej, kiedy to wpłynął na niemiecką minę morską.
MS „Piłsudski” był dumą odrodzonej Polski, jej pływającym ambasadorem na morzach i oceanach. Niestety, podobnie jak legendarny Titanic u szczytu sławy tragicznie zatonął, a jego wrak spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego, niedaleko Przylądka Flamborough, intrygując płetwonurków i miłośników morskich opowieści.
Takich lekcji historii chcemy
Formuła projektu przypada do gustu szczególnie młodym ludziom. Immersyjny charakter spektaklu, specjalne zadania, gry i scenariusz lekcji pozwalają im wielozmysłowo odbierać wydarzenia historyczne sprzed 100 lat. Taka nauka z wykorzystaniem technologii i emocji jest o wiele skuteczniejsza i atrakcyjna dla młodego pokolenia, wychowanego na nowoczesnych mediach. Dlatego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” podróżuje po Polsce i świecie popularyzując innowacyjne sposoby nauczania w szkołach i instytucjach kultury. Młodzież, która już brała udział w projekcie zgodnie twierdzi: „takich lekcji historii chcemy!”
Londyn, Chicago, Osaka, Cannes
Projekt prezentowany był we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Wielkiej Brytanii, USA oraz Japonii, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem międzynarodowej publiczności. W Osace pokazy projektu stanowiły oprawę dla wpłynięcia do portu żaglowca „Dar Młodzieży”, który odbywał Rejs Niepodległości dookoła świata w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Projekt otrzymał nagrodę Filmteractive Market Award 2018 podczas Filmteractive Festival, czego owocem były jego pokazy przed międzynarodową publicznością na targach MIPTV w Cannes w kwietniu 2019 r.
Zarezerwuj seans!
Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” w Grodzisku odbywać się będą w dniach 7-10.11 w Mediatece. Na bezpłatne pokazy zapraszamy widzów powyżej 12 roku życia. Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, lepiej dokonać rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl
Uwaga! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!
To może Cię zainteresować: