Młodzieżowa Grupa Konsultacyjna to grupa doradcza dla Urzędu Miasta w Grodzisku Mazowieckim, złożona z aktywnych, młodych osób, które chcą mieć wpływ na swoje otoczenie. O zadaniach i działaniach grupy opowiadają: opiekun MGK Wiktoria Olszewska oraz wiceprzewodniczące Zuzanna Lewandowska i Wiktoria Kieszkowska.

O!: Jakie zadania ma Młodzieżowa Grupa Konsultacyjna?
WO: Młodzieżowa Grupa Konsultacyjna to grupa młodych, ambitnych ludzi, mieszkających na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki. Powstała 6 lat temu z inicjatywy wiceburmistrza Tomasza Krupskiego, który chciał dać młodzieży pole do aktywności i zaangażowania. Z każdą kolejną kadencją Grupa coraz bardziej się rozwija, ma nowe, coraz lepsze pomysły i tworzy kolejne inicjatywy. MGK angażuje się w pomoc przy tworzeniu wydarzeń kulturalnych i tworzy własne, takie jak Grodziski Dzień Młodzieży, koncerty charytatywne czy gry miejskie i terenowe. Wszystko to odbywa się we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Urzędem Miejskim. Dodatkowo członkowie Grupy angażują się w działania wolontariackie i są łącznikami pomiędzy włodarzami a grodziską młodzieżą.

O!: Dlaczego zgłosiłyście się do MGK?
ZL: Działam w Radzie praktycznie od samego początku – to jest moja 5 kadencja. Początkowo zgłosiłam się, nie wiedząc, czym jest Rada, ale chciałam wesprzeć grupę jako wolontariusz. MGK to miejsce dobre dla rozwoju młodzieży, wiele uczy i pokazuje. Młodzi mają tu ogromne pole do rozwoju, mają dużo zajęć rozwijających, ale przede wszystkim głos młodych jest tu słuchany. Włodarze chcą nas słyszeć i chcą rozwijać miasto pod kątem potrzeb młodzieży.
WK: Zawsze chciałam coś zmienić w Grodzisku i wiedziałam, że młodzież może dużo zdziałać. Zależy mi, aby młodych ludzi integrować, zwłaszcza w czasach Internetu, w których młodzież zamyka się na kontakty społeczne. Chcę, aby spotykali się w realnym świecie, dzielili swoimi pasjami, udzielali w kołach zainteresowań. Są w mieście zajęcia dla młodzieży, ale można ich zorganizować znacznie więcej, przede wszystkim dla osób, które chciałyby z czymś zacząć od zera. Grodzisk daje wiele możliwości do rozwoju młodych ludzi.

O!: Grodziski Dzień Młodzieży - co to za wydarzenie?
WO: GDM odbywa się raz w roku, zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Jest to największe organizowane w naszej gminie wydarzenie kulturalne przeznaczone dla młodzieży. Jest całodniowe i co roku opiera się na innej tematyce.
ZL: Tym razem GDM odbywać się będzie pod hasłem NaukCon. Chcemy zaprosić różnego rodzaju naukowców, ale nie z uczelni, a z Internetu, takich jak Historia bez Cenzury czy Matura to bzdura, żeby przedstawili naukę w bardziej przystępny dla młodzieży sposób.
WO: Wydarzenie będzie trwało przez cały dzień, będą prowadzone wykłady i spotkania z internetowymi popularyzatorami nauki, rozstawione będą także stoiska z warsztatami i eksperymentami. Dobrym pomysłem jest zaproszenie lokalnych nauczycieli wytypowanych przez młodzież. W gminie mamy wiele osób, które są uwielbiane przez młodych ludzi za swój styl nauczania. Chcielibyśmy w ten sposób ich wyróżnić i pokazać im, że młodzi faktycznie doceniają ich pracę.

O!: Stworzyliście również podcast, w którym podejmowaliście wiele różnych, ale i ważnych tematów.
ZL: Podcast „Movie Grodzisk – Zagubieni w rozmowach” powstał w ramach współpracy MGK z Fundacją Civis Polonus podczas projektu „Młodzi liderzy dla społeczności w czasach kryzysu”. Przewodnicząca MGK Kasia Wojciechowska, członkini grupy Natalia Lewandowska i ja wzięłyśmy udział w tym projekcie, który polegał na przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii. To była seria wywiadów z psychologami, osobami ze świata fitnessu, artystami i nauczycielami, którzy mieli nam pokazać, jak pandemia wpływa na nasze społeczeństwo z ich perspektywy.

O!: Jakie były wyniki ankiety, która miała pokazać czego mieszkańcom brakuje podczas lockdownu?
ZL: Ankieta przeprowadzona była w ramach projektu, w jej wyniku powstał podcast. Wielu mieszkańców tęskniło przede wszystkim za wydarzeniami kulturalnymi. Natomiast młodzi ludzie mierzyli się z izolacją oraz nauczaniem zdalnym. Niestety, nie każda szkoła poradziła sobie z tym wyzwaniem. Wiele osób po pandemii ma problem z kontaktami międzyludzkimi, z nawiązywaniem znajomości.

O!: Są również gry miejskie, czyli trasy piesze i rowerowe po Grodzisku, które dostępne są w aplikacji „Poznaj Grodzisk Mazowiecki”.
WO: Wakacyjna Gra Miejska to już taki znak rozpoznawczy MGK. Pierwsza edycja odbyła się w wersji papierowej, ale w tym roku modzież postanowiła zrobić grę na miarę naszych czasów, czyli z uwzględnieniem możliwości cyfrowych. Gra została umieszczona w aplikacji mobilnej, dzięki czemu uczestnicy mogli przejść ją w dowolnie wybranym przez siebie dniu i godzinie. Wersja z nagrodami była dostępna od 22 lipca do 31 sierpnia – każdy, kto ukończył trasę w w/w terminie, mógł zgłosić się do Mediateki po odbiór drobnego upominku. Wszystkie opracowane przez MGK trasy są nadal dostępne w aplikacji i w każdym momencie można z nich skorzystać.

O!: W październiku ruszyły zajęcia pod hasłem „Galeria Młodych”.
WO: Tak jak wspomniała Zuzia, rzeczywistość po pandemii jest dosyć trudna do odbudowania, dlatego Ośrodek Kultury chciałby poprzez te zajęcia wspomóc młodych ludzi – „wyciągnąć” ich z domu, zainteresować czymś ciekawym, pomóc rozwijać zainteresowania. Oferujemy całą siatkę zajęć, m.in. zajęcia filmowe, teatralne, graficzne, a także dwa bloki zajęć, które nawiązują do tego, co się dzieje w szkole – jest to kółko historyczne z Michałem Śliwińskim i zajęcia matematyczne z Mariuszem Dwużnikiem, podczas których można omówić bieżący materiał oraz zadać nurtujące pytania. Instruktorzy są bardzo otwarci na to, czego uczestnicy chcieliby się od nich dowiedzieć, więc to od młodzieży w dużej mierze zależy omawiany podczas zajęć materiał. Zapraszamy na wszystkie zajęcia Galerii Młodych młodzież w wieku 13 + mieszkającą na terenie Gminy Grodzisk Mazowiecki. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Zajęcia oczywiście są bezpłatne, a zapisy prowadzone są pod numerem tel. 504 092 134.

O!: Jakie są wasze plany na najbliższy czas?
WO: Mikołajki. 6 grudnia w Mediatece odbędzie się Mikołajkowy Koncert Charytatywny, podczas którego można będzie zakupić ciasteczka i inne słodkości przygotowane przez członków MGK. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny. Szczegółowe informacje dot. koncertu pojawią się już niedługo na stronie internetowej Mediateki. Młodzież skupia się również na przygotowaniach do Grodziskiego Dnia Młodzieży oraz szykuje już powoli Wakacyjną Grę Miejską, która będzie specjalną edycją z okazji 500-lecia nadania praw miejskich Grodziskowi Mazowieckiemu.

O!: Jak można się włączyć w działania MGK?
ZL: Za pośrednictwem szkoły, ale także poprzez nasze social media – Facebook i Instagram „Młodzieżowy Grodzisk”. Jest to kanał przeznaczony dla całej grodziskiej młodzieży, która może zgłaszać swoje pomysły, pytania i wątpliwości. Jesteśmy otwarci na rozmowę oraz na wszelką pomoc wolontariacką przy różnego rodzaju imprezach.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Młodzi mają głos


To może Cię zainteresować: