Antoni Zegarski, siedemnastoletni licealista z Grodziska Mazowieckiego, pasjonuje się astronomią i astrofotografią. W przyszłości chce zostać inżynierem oraz pracować w branży kosmicznej. Wykonana przez niego fotografia została wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, „Astronomy Picture of the Day”. Zdjęcie zrobione przez licealistę z Grodziska Mazowieckiego przedstawia styczniową pełnię księżyca, nazywaną także Wilczą Pełnią, w otoczeniu wyjątkowo wyglądających oraz symetrycznie układających się chmur na tle Alp.
„To, co jest uderzające w tym zdjęciu, to fakt, że niektórym chmury otaczające (Księżyc - red.) jawią się jako paszcza wilka gotowa do połknięcia Wilczego Księżyca, podczas gdy inni widzą na nim Księżyc jako wilcze oko” – czytamy w podpisie pod zdjęciem na stronie Instagrama Nagrody. Jak przypomina APOD, styczniowa pełnia Księżyca bywa nazywana Wilczym Księżycem. Tę nazwę wymyślili rdzenni Amerykanie. O tej porze roku północnoamerykańskie plemiona wsłuchiwały się wieczorami w wycie wilków. Sądzili, że było ono spowodowane głodem zwierząt. Nagrodzone zdjęcie nie było pierwszym, które Antoni przesłał amerykańskiej agencji kosmicznej.
Pytany, skąd zainteresowanie inżynierią kosmiczną, odpowiada, że interesuje się astronomią i robieniem kosmicznych zdjęć od dziecka. – Chciałbym projektować coś, co później będzie stąpało po całkowicie innym świecie. To musi wytrzymać ekstremalne warunki. Praca nad takimi projektami to gigantyczne wyzwanie.
Robię wszystko, co w mojej mocy, żeby to osiągnąć. Moim marzeniem jest praca dla agencji kosmicznej, która buduje na przykład naukowe pojazdy: łaziki, satelity – powiedział wyróżniony przez NASA Antoni Zegarski.
A January Wolf Moon (APOD: 2024 Feb 13), Zdjęcia autorstwa: Antoni Zegarski Image Credit & Copyright: Antoni Zegarski https://apod.nasa.gov/apod/ap240213.html
To może Cię zainteresować: