Drugi tydzień trwają 6 Grodziskie Spotkania Wielokulturowe „SPLOTY”. Do tej pory ci, którzy odwiedzili Centrum Kultury, Mediatekę, Willę Niespodzianka i Willę Radogoszcz mogli między innymi wziąć udział w dyskusji na temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, obejrzeć monodram Sławomira Hollanda.

W poniedziałek, 18 lutego zajęcia warsztatowe dla chętnych prowadziła pochodząca z Tadżykistanu Uma Bobojonova. Na co dzień pracuje jako asystent wielokulturowy w Fundacji dla Somalii. W Grodzisku uczyła, jak zrobić tradycyjne tadżyckie lalki opiekuńcze „Lukhtak”. Impreza – jak wszystkie festiwalowe atrakcje – była darmowa. Zainteresowanie było tak duże, że nie wszyscy z zapisanych mogli cieszyć się własnoręcznie zrobioną lalką.

Co to są lukhtaki?
- „Lukhtaki” to tradycyjne lalki tadżyckie. Robione są przez nasze babcie i prababcie. Niestety, powoli ta piękna tradycja zanika. Lalki te robimy w różnych celach, oczywiście lalki te służą również jako zabawki dla dzieci. Mają również chronić dzieci przed chorobą, złością, „durnego oka”. Robiono takie lalki dla dziecka, które jest chore i w czasie pracy modlono się, dzięki temu lalka ta miała moc uzdrawiania. - mówiła Uma Bobojanova uczestnikom warsztatów. - Bardzo ważne przy tym jest, jaki kolor, materiał i z jaką energią przystępuje do zrobienia „Luhtaka” dana osoba. Ważne jest również to, czego życzysz temu, dla kogo przygotowujesz taką lalkę. Powinno się je robić z materiałów, które mamy pod ręką.

Zadanie dla dziennikarza
Wśród uczestników warsztatów zauważyłem chłopaka. Zapytałem, dlaczego zdecydował się na zrobienie lalki: - Skłoniło mnie to, że był potrzebny materiał do naszej szkolnej gazetki i właśnie z okazji „Splotów” postanowiłem, że zrobimy dział kulturowy i wybrałem jedno wydarzenie. I tak trafiłem na warsztaty robienia lalek o wdzięcznej nazwie „lukhtak”. Jak się okazało, był to Krzysztof, młody dziennikarz gazety Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Mazowieckim. - Byłem jeszcze na otwarciu „Splotów”, brałem udział w spotkaniu na temat ratujących i ratowanych. [Było to spotkanie dla szkół z Ireną Senderską-Rząńcą – Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata – przyp. red.] To było bardzo ciekawe. Jedna pani opowiadała o tym, jak ratowała ludzi, a druga o tym, jak została uratowana.

Dużo się dzieje...
- Lubię sztukę ludową. Dla mnie to trudne do wykonania, bo mam za dużą przerwę, ale nie można się poddawać. Może dostanie tę lalkę na szczęście moja wnuczka? - zastanawiała się pani Wanda z Grodziska. –  To druga impreza w ramach „SPLOTÓW”, w której uczestniczę. Pierwszy był wspaniały koncert zespołu Dikanda. Dziewczyna była niesamowita! Tak wspaniale grała na bębnach, śpiewała pełna emocji. Cały zespół był super! Jestem zapisana na warsztaty kulinarne – kuchnia kirgiska. Na pewno wykorzystam u siebie jakiś przepis. Przyprawy są inne, w ogóle coś nowego.

Lekcja tolerancji
Warsztaty oceniam bardzo pozytywnie, bo to raz: inna kultura, dwa: to nauka tolerancji, której jest tak mało u nas – po to przyprowadziłam tu swoje dzieci. Padło słowo „islam”, którego tak strasznie się w Polsce boimy. - stwierdziła z Magdalena Wigier, która przyszła z córką Antoniną i Mikołajem, który uczy się w tej samej klasie. - Takie warsztaty pokazują dzieciom, że nie należy się bać „obcych” i po to przyszłam tu z dziećmi. Nie jesteśmy, niestety, z Grodziska, tylko z Milanówka, ale śledzimy zawsze wszelkie wydarzenia, które są w okolicy. Niestety, ilość osób, która chciała wziąć udział w warsztatach kulinarnych sprawiła, że owszem, jesteśmy, ale na liście rezerwowej.

Kolejne wydarzenia w ramach „SPLOTÓW”:

  • Poniedziałek, 25 lutego, Willa Radogoszcz, godz. 18:00
    Warsztaty rodzinne „Tumar, kirgiski amulet”
  • Wtorek, 26 lutego, Mediateka, godz. 18:00
    Projekcja filmu „Little Poland in India”, reż. Anu Radha, Sumit Osmand Shaw
    (wersja anglojęzyczna)
  • Środa, 27 lutego, Mediateka, godz. 18:00
    Warsztaty rodzinne „Tradycyjna kuchnia indyjska” (brak miejsc)
  • Czwartek, 28 lutego, Willa Niespodzianka, godz. 18:00
    Opowieści „Pierścień Salomona”
  • Piątek, 1 marca,  Willa Niespodzianka, godz. 18:00
    Spotkanie z Katarzyną Węglicką „Tatarzy na kresach”
  • Sobota, 2 marca, godz. 14:00
    Spacer z Łukaszem Nowackim „Grodzisk, miasto wielu wyznań – zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter (ul. Poniatowskiego 5)
  • Godz. 17:00, Willa Niepodzianka
    „Gruzja znana i nieznana – spotkanie z kulturą gruzińską
    Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Diaspora Gruzińska w Polsce oraz restauracja gruzińska Suliko
  • Niedziela, 3 marca, Mediateka, godz. 19:00
    Koncert finałowy 6 Grodziskich Spotkań Wielokulturowych SPLOTY 2019
    Karolina Cicha z zespołem
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: „SPLOTY”: lalki pani Umy


To może Cię zainteresować: