Smok w Grodzisku! Dziś, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy, Dragon – pociąg Kolei Mazowieckich z Warszawy do Krakowa zatrzymał się po raz pierwszy na grodziskiej stacji. Nie jest to jednak ani pierwszy „żelazny smok”, ani pierwszy pociąg jadący bezpośrednio do Krakowa w niemal pięćset letniej historii tego miasta.

Dziś rano o 7.45 zainaugurowano regularne połączenie kolejowe z Grodziska Mazowieckiego do dawnej stolicy Polski. Pasażerów na pokładzie pociągu witał członek zarządu Kolei Mazowieckich pan Dariusz Grajda. Był tort, uściski dłoni i pamiątkowe zdjęcia. Pociąg odjeżdżać będzie z Grodziska w soboty i niedziele o godzinie 7.45, by po 2 godzinach i 35 minutach zawitać w centrum Krakowa. Powrót z Krakowa możliwy jest tym samym pociągiem w sobotę lub niedzielę o godzinie 15.48

Patrząc na sukces pociągu „Słoneczny”, który co roku w letnie weekendy wozi wielu mieszkańców Mazowsza nad morze, należy cieszyć się z tak dogodnego, turystycznego połączenia. Niestety wraz ze zmianą rozkładu jazdy, dla wielu mieszkańców Grodziska jest to „pociąg pocieszenia”. Tego dnia  na tutejszej stacji przestały zatrzymywać się pociągi InterRegio pomiędzy Łodzią a Warszawą. Dzięki tym kilku pociągom w ciągu dnia, można było dojechać do centrum Warszawy w około 20 minut, a do Łodzi w nieco ponad godzinę. Wielokrotnie z nich korzystaliśmy i nie byliśmy jedynymi pasażerami wsiadającymi i wysiadającymi w Grodzisku.

Co ciekawe dzisiejszy Dragon nie był jedynym smokiem, który przybył do Grodziska. – Analizując grodziskie legendy i opowieści nie spotkałem się z mieszkającym na tych terenach smokiem – mówił Łukasz Nowacki z Willi Radogoszcz – jednak gdy do grodziskiej stacji ponad 170 lat temu dotarł pierwszy pędzący z hukiem i gwizdem po szynach, w obłokach czarnego dymu parochód, wśród wielu mieszkańców podgrodziskich wsi wywołał on postrach niczym prawdziwy, ziejący ogniem smok.

Inną ciekawostką jest to, że inaugurowane dziś połączenie jest właściwie jego reaktywacją. Pociągi jadące z Warszawy do Krakowa zatrzymywały się w Grodzisku Mazowieckim w okresie międzywojennym do 1934 roku. Tego oto roku, 24 listopada otwarto linię Kraków – Tunel, a następnego dnia Warszawa – Radom przez Piaseczno i Warkę, skracając o ponad 44 kilometry połączenie między tymi miastami i kładąc kres bezpośredniemu połączeniu dwóch stolic Polski z Grodziskiem Mazowieckim. Wyruszający wówczas o godzinie 23:00 pociąg, o godzinie 23:29 dojeżdżał do Grodziska, skąd po ponad 7 godzinach docierał do Krakowa.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Królewskie przyjęcie królewskiego smoka


To może Cię zainteresować: