W ostatnich dniach, pod przykrywką ferii zimowych, w Willi Radogoszcz zdemontowana została ekspozycja dotycząca historii miasta i przeniesiona została z niej wiekszość eksponatów do… magazynu. Jest to przykre potwierdzenie planów władz gminy, o których pisaliśmy w 2017 roku na naszych łamach, dementowanych po protestach na Sesji Rady Miasta przez Burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego.
W pierwszej kolejności chciałem zapytać naszych czytelników, czy pamiętają kiedy byli na jakimś wydarzeniu kulturalnym w Willi Radogoszcz? Film z artykułu O przyszłości i przeszłości Willi Radogoszcz pokazuje dawną aktywność zespołu Galerii Etnograficznej Willi Radogoszcz, po której, tak jak po rozbitym zespole, zostało już dziś tylko wspomnienie. Tak oto władzom gminy udało się zniszczyć jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych grodziskich marek wypracowanych przez lata.
Od tego czasu w mieście otwarto wiele nowych obiektów kulturalnych. Mamy Poczekalnię PKP, Willę Niespodzianka i Mediatekę. Nie kwestionujemy pomysłu zmiany Galerii Etnograficznej na Galerię Młodych. Szkoda tylko, że dzieje się to wszystko w tajemnicy, na zasadzie przeczekania pierwszego oburzenia, które wybuchło po naszych artykułąch. Czy po zakończeniu okresu trwałości projektów UE, te obiekty i wypracowane przez ich zespoły marki też podzielą los Willi Radogoszcz?
Największa szkoda, że zlikwidowano jednocześnie namiastkę muzeum Grodziska. Pytanie - czy to wszystko odbyło za wiedzą i aprobatą radnych, czy w tajemnicy przed nimi? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w najbliższym czasie. O tę nagłą przeprowadzkę postanowiliśmy zapytać Burmistrza Tomasza Krupskiego. Prosiliśmy też o wyjaśnienie, czemu odbywa się to wszystko w tajemnicy, wbrew wcześniejszym informacjom, krtóre podawaliśmy w artykule.
- Użycie słów „likwidacja” oraz sformułowania „odbywa się to wszystko w tajemnicy” w kontekście przenoszenia wystawy z Willi „Radogoszcz” jest niepotrzebnym nadużyciem. - tłumaczył nam Burmistrz Tomasz Krupski - Ośrodek Kultury w Grodzisku Mazowieckim jest w trakcie zmiany aranżacji wnętrz Willi „Radogoszcz”. Ekspozycja została zabezpieczona. W części można ją będzie oglądać w Willi „Niespodzianka”. Pracownicy Ośrodka Kultury pracują także nad dalszym wyeksponowaniem jej treści w internecie. W najbliższych latach planowane jest utworzenie docelowego muzeum w Dworku Skarbków, po wybudowaniu nowej siedziby Szkoły Muzycznej. Tam wystawa będzie mogła być ponownie zainstalowana w całości.
W otrzymanej odpowiedzi Burmistrz Tomasz Krupski tłumaczył też potrzebę poszerzenia oferty dla młodzieży, której w żaden sposób nie kwestionujemy i gorąco popieramy. - Widzimy potrzebę zwiększenia oferty kulturalnej dla młodych odbiorców. Chcemy, żeby miała do niej dostęp także młodzież z Grodziska, co nie tylko pozwoli rozwijać jej zainteresowania, ale także zmniejszy ryzyko niechcianych zachowań. Sprawa opieki w kontekście takich zagrożeń jak narkotyki wymaga zdecydowanych działań, dlatego do pracy w tym obszarze zatrudniliśmy nowych ekspertów. Dzięki kolejnym inwestycjom gminnym już w kilkunastu wsiach działają świetlice wiejskie. Dziś w prace nad programem zajęć dla młodzieży – w ramach tzw. Galerii Młodych – zaangażowana jest Młodzieżowa Grupa Konsultacyjna, skupiająca około 30 przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych i oddziałów gimnazjalnych z Grodziska Mazowieckiego, która konsultuje opisane wyżej działania. Wierzymy, że nowa przestrzeń Willi „Radogoszcz” będzie atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy będą współtworzyć to wyjątkowe miejsce.
Tak oto Grodzisk Maz. został nawet bez namiastki muzeum, którego zbiory oczywiście nie zostały zlikwidowane, a zmagazynowane. Kiedy powstanie muzeum? Na razie nie wiemy, ale raczej nie prędko, więc wszystkich zainteresowanych historią ziemi grodziskiej pozostaje nam zaprosić do Muzeum w Błoniu. Tam władze gminy widzą sens istnienia takiej placówki.