Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na II Rodzinny Piknik Historyczny w Grodzisku Maz. „W szwedzkim ogniu”, który odbędzie się w sobotę 17 września 2016 r. w pobliżu dawnej kolebki miasta. Zachowane ślady średniowiecznego grodziska nazywane Szwedzkimi Górami staną się inspiracją dla przygotowanych tego dnia atrakcji. U podnóża dawnego grodziska wyrośnie obozowisko wojskowe żywcem wyjęte z XVII w., w którym można będzie podziwiać kunszt bojowy husarzy, rajtarów, muszkieterów, hajduków, pikinierów, Kozaków i Tatarów oraz uczestniczyć w potyczkach kawalerii i piechoty.
Pomiędzy wojskowymi namiotami rozłożą się kramy historycznych rękodzielników: tkaczek, koronczarek, barwiarek, garncarzy, kaflarzy, płatnerzy, kowali, pasamoników i innych. Na śmiałków czekają nie lada wyzwania: próba sił w strzelaniu z łuku, nauka szermierki, wizyta w pracowni alchemika i spotkanie z budzącym grozę doktorem Plagą, historyczne gry towarzyskie i zręcznościowe. Zmęczeni odpoczną w tatarskiej jurcie i posilą się potrawami z dawnych wieków. Nie zabraknie śpiewów, tańców i gawęd historycznych, a zwieńczeniem pikniku będzie spektakl Teatru Ognia Bohema „Płonące skrzydła husarii” nawiązujący do wiktorii wiedeńskiej. Serdecznie zapraszamy w sobotę 17 września 2016 r. w godz. 13.00-21.00 na łąkę u wylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Maz. Wstęp wolny.
Szwedzi na Górach Szwedzkich, czyli dlaczego XVII wiek?
Wiek XVII w historii Polski to okres, gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów, rozciągająca się od morza do morza, skąpana była w ogniu wojennej pożogi. Na niebie zasnutym dymem z płonących wsi i huczącym wystrzałami armat królował Mars, bóg wojny. Uprawne pola stały się miejscami bitew, zamki, w których królował sarmacki splendor, zamieniły się w fortece, łany zbóż uginały się pod butami maszerujących wojsk szwedzkich, kopytami tatarskich koni i kołami kozackich hulaj-horodyn. Zapach dojrzałych owoców zastąpił swąd prochu strzelniczego, za wojskiem przyszedł głód, a za nim choroby i śmierć. Polska przypominała wówczas mocarnego odyńca, którego opadła sfora psów, to kąsającego, to znów broniącego się przed nacierającym, coraz liczniejszym zastępem wrogów. Spektakularne wiktorie polskiego oręża szły w parze ze sromotnymi klęskami, okrzyki tryumfu mieszały się ze łzami bólu, szum husarskich skrzydeł zderzał się z wystrzałami szwedzkich muszkietów. Wypadki te, rzecz jasna, nie mogły ominąć Grodziska. Ciągłe a uciążliwe przemarsze wojsk, pożary, głód, bieda i zbierające śmiertelne żniwo choroby sprawiły, że miasto przeżywało największy w swych dziejach upadek, z którego dźwignęło się dzięki opiece rodu Mokronoskich i uporowi mieszkańców. Pamiątką po tamtym czasie jest nazwa Góry Szwedzkie, nadana pradawnym szańcom, na których obozować mieli Szwedzi.
Piknik z historią, czyli czego można nauczyć się na łące?
Grodziski Rodzinny Piknik Historyczny to cykliczne wydarzenie edukacyjne zainicjowane przez pracowników Galerii Etnograficznej Willa Radogoszcz w 2015 r. Celem Pikniku jest popularyzacja istotnych dla budowania tożsamości narodowej i lokalnej wydarzeń historycznych, zwiększenie dostępności do najcenniejszych zasobów dziedzictwa lokalnego Grodziska Maz., integracja lokalnej społeczności poprzez spotkanie i wspólną zabawę. W wydarzeniu biorą udział uznani historyczni rekonstruktorzy i rzemieślnicy. Prezentują oni wysokiej klasy kunszt wojskowy, rękodzielniczy i artystyczny. Wśród odtwórców historycznych znajdują się pracownicy naukowi, autorzy cenionych opracowań historycznych, artyści i pasjonaci. Przygotowane przez nich pokazy są żywą i atrakcyjną lekcją historii i tradycji, która przyciąga odbiorców w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.
Pieszo, konno i na wozie, czyli jak dotrzeć na piknik?
II Rodzinny Piknik Historyczny odbędzie się na łące u wylotu ul. J. Ordona w Grodzisku Maz., w sąsiedztwie grodziska na Górach Szwedzkich. Jeśli wybierasz się na piknik samochodem, zostaw auto na parkingu przy kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Zajęczej lub przy ul. Łącznej – wówczas będziesz miał do pokonania 100 m. piechotą. Jeśli zamierzasz skorzystać z komunikacji miejskiej – wysiądź z autobusu linii nr 3 lub nr 4 na przystanku przy Szkole Podst. nr 4 (ul. Poniatowskiego) i kieruj się ul. Zielony Rynek, a następnie ul. Ordona. Jeśli jesteś rowerzystą – możesz zostawić swój jednoślad na stacji rowerów miejskich na terenie Szkoły Podst. Nr 4 (ul. Zielony Rynek 2) albo dojechać na miejsce imprezy ul. Chlewińską, ul. Ordona lub od strony wsi Chlebnia (polna droga, ok. 300 m. od zjazdu z drogi 579).
Co nas czeka podczas pikniku?
Każdy, kto przybędzie na miejsce II Rodzinnego Pikniku Historycznego, będzie miał szansę przejść do historii, to znaczy zanurzyć się w barwną przeszłość naszego miasta i kraju, poznać jego dzieje, zapoznać się z ludźmi i czasami, w których żyli, przeżyć coś niezwykłego i niezapomnianego oraz pobawić się i odpocząć.
Piknik rozpocznie korowód historyczny, który o godz. 13.00 zjawi się na łące przy ul. Ordona. Jak co roku uczniowie grodziskich szkół przejdą w barwnej paradzie ulicami miasta, ukazując wybraną epokę historyczną. Tym razem, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, będziemy mogli zobaczyć, co wyniknęło z historycznej decyzji o przyjęciu chrztu przez Mieszka I i jego dwór, jak wyglądał świat Słowian i bóstw słowiańskich, w których wierzyli nasi przodkowie, jacy święci chrześcijańscy byli popularni w epoce Piastów i jak ich przedstawiano, w końcu – jak potoczyły się losy Polaków zjednoczonych jedną religią.
Po tym historycznym wstępie nastąpi otwarcie II Rodzinnego Pikniku Rodzinnego, które będzie naprawdę huczne, bo gości przywita wystrzał z armaty. Od tej pory naszą ciekawość będą starali się zaspokoić liczni rzemieślnicy: tkaczki, koronczarki, barwierze, garncarze, kaflarze, pasamonik, mincerz i kowal, których „interaktywne” warsztaty otoczą żołnierski obóz złożony z husarzy, muszkieterów, pikinierów, rajtarów, hajduków Kozaków, Tatarów i chłopów, czyli formacji zbrojnych typowych dla XVII wieku. Poza możliwością wejścia do obozu i zapoznania się z elementami uzbrojenia, stroju i wyposażenia żołnierzy, będziemy świadkami pokazów musztry, potyczek pieszych i konnych oraz kunsztu bojowego kawalerii, jazdy tatarskiej i polskiej husarii. Dla ukojenia emocji na placu boju wystąpi również grupa artystów z tańcami i śpiewem, przy którym to widowisku ręce same składać się będą do oklasków. O dreszcze emocji przyprawi zebranych alchemik, który w swojej mrocznej pracowni warzyć będzie tajemne mikstury, grozę zaś prawdziwą wywoła doktor Plaga, który chowa się przed morowym powietrzem za straszliwą maską z ptasim dziobem otaczając dymem kadzidła chorych i zdrowych. Inne dymy, wydobywające się znad rusztów i palenisk, wabić będą do jadła i napitku rodem ze staropolskiej kuchni, a utrudzeni znajdą wypoczynek w tatarskiej jurcie. Kto zaś dla ciała dalej wyzwań szukać będzie, odkryje historyczne gry i zabawy, strzelnicę, w której próbować sił można w sztuce łuczniczej, a także szkółkę szermierczą. Najmłodsi znajdą opiekę i nie lada zabawę w przygotowanych dla nich zakątku, uwalniając na czas jakiś opiekunów od trudnej a wielce chwalebnej roli wychowawców. Atrakcji i wrażeń nie zabraknie aż do zmierzchu, kiedy to z zapadającym mrokiem walczyć będzie Teatr Ognia Bohema występujący ze spektaklem „Płonące skrzydła husarii” wieńczącym nasze spotkanie. Piknik zakończy się ok. godziny 21.00. Zapraszamy serdecznie, nie może was zabraknąć. Wstęp oraz korzystanie z wszystkich atrakcji podczas pikniku jest bezpłatne.
Organizatorzy: Galeria Etnograficzna Willa Radogoszcz, Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Maz., Współorganizatorzy: Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Maz., Grodziski Klub Szermierczy, Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Maz. oraz Rada Miejska.