Od połowy marca uczniowie w całej Polsce pracowali zdalnie. Jutro rozpocznie się nowy rok szkolny 2020/2021. Lekcje będą odbywały się w trybie stacjonarnym, a więc w ten sam sposób, jak przed wybuchem pandemii. Na razie.

Rok szkolny 2020/21 będzie inny niż poprzednie. W dobie pandemii koronawirusa nic nie jest pewne. Jak długo uczniowie będą się uczyć tradycyjnie? Czy wprowadzone zostanie nauczanie hybrydowe lub zdalne? Dowiemy się w czasie najbliższych tygodni czy miesięcy.

Lipiec i sierpień były dla dyrektorów placówek oświatowych czasem gorączkowych przygotowań. Musieli oni opracować szczegółowe regulaminy dotyczące organizacji nauki w reżimie sanitarnym. Niebawem uchwały Rad Pedagogicznych zawisną na stronach internetowych szkół w całej Polsce. W wielu placówkach wprowadzono m.in. rotacyjne przerwy śródlekcyjne. Ma to znacznie zmniejszyć liczbę uczniów na korytarzach szkolnych. O obostrzeniach, jak zwykle, enigmatycznie, informowało również Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Do szkoły czy przedszkola rodzice mogą posyłać tylko zdrowe dziecko, a więc gdy nie widać zauważalnych objawów kaszlu, podwyższonej gorączki, bólu mięśni, utraty węchu lub smaku. Te ostatnie objawy, jak podaje często w swoich informacjach Główny Inspektor Sanitarny, mogą oznaczać, że dziecko może być zakażone koronawirusem i wówczas trzeba powiadomić nie tylko lekarza, ale także państwową inspekcję sanitarną – powiedział 26 sierpnia minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Poznaliśmy też szczegółowy kalendarz roku szkolnego 2020/2021.

1 listopada (Święto Wszystkich Świętych) wypada w niedzielę, a więc już w poniedziałek wrócą do szkoły w poniedziałek. Wolny będzie 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości (środa).

Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia. 1 stycznia wypada w piątek, więc uczniowie wrócą do ławek szkolnych 4 stycznia, by 6 stycznia w domu obchodzić święto Trzech Króli.

Ferie zimowe trwać będą od 18 do 31 stycznia 2021. Razem z uczniami z Mazowsza odpoczywać będą dzieci i młodzież z województw: dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W dniach 25 stycznia – 7 lutego 2021 odpoczną uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 1 do 14 lutego 2021 przerwę od nauki będą mieli uczący się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. 15 – 28 lutego – to termin ferii zimowych w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Wiosenna przerwa świąteczna będzie trwała od 1 do 6 kwietnia. W tym roku weekend majowy przejdzie prawie niezauważalnie, ponieważ 1 maja (Święto Pracy) to sobota, a 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) to poniedziałek.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w końcu maja, a nie jak do tej pory w kwietniu.
Uczniowie ostatniej klasy szkół podstawowych rozpoczną swoje zmagania od egzaminu z języka polskiego, który odbędzie się we wtorek 25 maja. Kolejny będzie egzamin z matematyki (26 maja), natomiast sesję egzaminacyjną zakończy egzamin z języka obcego nowożytnego, zaplanowany na czwartek 27 maja. Ich wyniki w terminie podstawowym poznamy 2 lipca 2021 roku, a dodatkowa sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniach 16-18 czerwca.

Boże Ciało wypada w czwartek, 3 czerwca, a więc możliwe jest, że wolny będzie też piątek, 4 czerwca.
Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, może bowiem ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć w roku szkolnym. Dla szkół podstawowych – do 8 dni; liceów ogólnokształcących i techników – do 10 dni; branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i placówek kształcenia praktycznego – do 6 dni. To jednak nie oznacza, że musi wykorzystać całą ich pulę.

Zakończenie roku szkolnego przewidziano na piątek, 25 czerwca 2021 roku.

Oczywiście, przedstawiony kalendarz może wywrócić do góry nogami sytuacja epidemiologiczna, która zwłaszcza ostatnio jest bardzo dynamiczna. Warto przypomnieć, że 12 marca, czyli w dniu zamknięcia szkół w Polsce zanotowano ponad 50 zakażonych. Dwa dni przed powrotem dzieci i młodzieży do nauki stacjonarnej Ministerstwo Zdrowia podało, że 30 sierpnia badania laboratoryjne potwierdziły obecność COVID-19 u ponad 600 osób. Resort przekazał też, że zmarła kolejna osoba. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono obecność koronawirusa u blisko 67 tysięcy osób, a ponad 2 tysiące z nich zmarło.

O możliwych, alternatywnych wariantach nauki możecie przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów p.t.: „Koniec nauki zdalnej?”

Trzymamy kciuki, aby pandemiczny rok szkolny 2020/2021 przebiegł bez zakłóceń, czego życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom. Koniec wakacji to również czas nauczycielskich egzaminów kończących staż. 28 sierpnia w Mediatece uroczyście wręczono akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego 18-stu osobom. Gratulując im przypominamy, że magistrat sfinansuje szczepienia przeciwko grypie wszystkim pedagogom pracującym na terenie gminy.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: