W ostatnich dniach niedoszły wykonawca grodziskiego parku rozrywki Adventure World Warsaw, Royal IMTECH z Holandii opublikował oczekiwany od dawna raport dla akcjonariuszy. Raport ten opisuje przede wszystkim wewnętrzne mechanizmy działania grupy, ale dużo miejsca poświęca także grodziskiej inwestycji. Pojawia się w nim oficjalnie wątek grodziskiej "spalarni".
Miłej lektury do poduszki
Dla ciekawych i znających dobrze język angielski pełną treść raportu zamieszczamy tutaj. Ten ponad 90 stronicowy dokument czyta się jak niezłą powieść sensacyjną. Są dobrzy i źli bohaterowie, zagrożenie i nieoczekiwane zwroty akcji, które niemal doprowadzają do bankructwa tę ponad 150-letnią firmę. Dokument ten pokazuje także przepływy finansowe między poszczególnymi firmami, oddziałami i bankami. Dla początkujących księgowych może być dobrym podręcznikiem pokazującym niektóre mechanizmy inżynierii finansowej. W bardzo wielu miejscach raport odnosi się do inwestycji powiązanych z grodziskim parkiem rozrywki. Poprosiliśmy więc o komentarz biuro prasowe Adventure World Warsaw. W odpowiedzi otrzymaliśmy poniższe oświadczenie:
Wątek grodziskiej spalarni powraca
Nas w raporcie IMTECH dodatkowo zaintrygował jeden zapis, dotyczący kontraktu na budowę zakładu utylizacji odpadów stałych na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki, zwany przez mieszkańców dla uproszczenia "spalarnią".
Przypomnijmy, że w oświadczeniach zarówno IMTECHU, jak i gminy po artykule opublikowanym 24 września 2012 w Gazecie Wyborczej, mówiącym o możliwości powstania spalarni obok parku rozrywki, podawano informacje o tym, że planowany zakład (...) będzie usytuowany w odległości nie mniejszej niż 50 kilometrów od Grodziska Mazowieckiego, a plany zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiają budowę tego typu zakładów.
Wbrew dementowanym powyżej "pogłoskom", na jednej ze stron raportu pojawiła się jednak informacja o podpisanym 13 marca 2012 r. kontrakcie pomiędzy IMTECH-em a jedną ze spółek powiązanych z AWW, dotyczącym budowy za 77 mln euro zakładu utylizacji odpadów na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Obok niej pojawiła się także informacja o kontrakcie za 102 mln euro na wybudowanie zakładu utylizacji odpadów w Zielonce - rzeczywiście co najmniej 50 km od Grodziska.
Informacją tą zaskoczony był również Burmistrz Grodziska Mazowieckiego - Grzegorz Benedykciński, który nie miał na temat tej inwestycji żadnych informacji i był zaszokowany wielkością planowanej inwestycji. W rozmowie z naszą redakcją stwierdził, że Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla całej gminy uniemożliwia powstanie takiej inwestycji.
Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie również przedstawicieli parku rozrywki. W odpowiedzi na nasze pytanie Peter Mulder poinformował nas, że: umowa z dnia 13.03.2012 r. zawarta pomiędzy firmą Imtech a spółką zależną od AWW dotyczyła budowy zakładu utylizacji odpadów stałych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Była ona umową wstępną. Jej realizację uzależniono od pozyskania gruntów oraz stosownych pozwoleń. Po analizie sytuacji i wobec braku możliwości realizacji tego projektu, od umowy odstąpiono. Cytowane w przytoczonych przez Pana artykułach wypowiedzi zaprzeczające planom budowy zakładu utylizacji śmieci były więc zgodne ze stanem faktycznym.
Więcej przejrzystości, mniej niedomówień
Przykład artykułu w GW pokazuje, że bardzo często nawet w nieprecyzyjnych informacjach jest jakieś ziarenko prawdy. Może nastawienie do tego problemu wśród mieszkańców i naszych czytelników byłoby zupełnie inne, gdyby od razu w oświadczeniach padła informacja o wstępnych planach dotyczących budowy obiektu, zarzuconych ze względu na uwarunkowania w gminie. Może wówczas temat ten nie powracałby jak bumerang co pewien czas wraz z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nowymi, szczątkowymi informacjami.
Czy udzielenie na początku odpowiedzi dotyczącej finansowania parku lub jego braku nie poprawiłyby komunikacji z otoczeniem? Szkoda, że zarówno my, jak i czytelnicy wielu informacji na temat parku dowiadujemy się dopiero z raportu firm, które nie są już zaangażowane w realizację tej inwestycji.
Mniej więcej w czasie gdy IMTECH publikował raport dla akcjonariuszy, na stronach internetowych Adventure World Warsaw pojawiła się informacja na temat podziału projektu i jego wstrzymania do połowy sierpnia. Operacja ta ma umożliwić łatwiejsze uzyskania długofalowego finansowania inwestycji. O tym napiszemy jednak w najbliższym czasie...
To może Cię zainteresować: