Za rok przypada rocznica 500-lecia uzyskania przez Grodzisk praw miejskich. O tym, co magistrat przygotowuje na jubileusz miasta, z Burmistrzem Grodziska Mazowieckiego – Grzegorzem Benedykcińskim rozmawia Kamil Kubacki.
Kamil Kubacki: Panie Burmistrzu, za rok czeka nas wielkie święto. Minie 500 lat, odkąd Grodzisk Mazowiecki uzyskał prawa miejskie. Co miasto szykuje swoim mieszkańcom z tej okazji?
Grzegorz Benedykciński: Tak się dobrze złożyło, że właśnie na 500-lecie będziemy mogli oddać mieszkańcom do użytku obwodnicę. To najpiękniejszy prezent dla naszego miasta. Nie ukrywam, że przy okazji otwarcia obwodnicy postaramy się zrobić taką imprezę, żeby mieszkańcy pamiętali ją przez kolejne 500 lat. Nie czarujmy się – przy tym rozwoju miasta, przy takim szybkim tempie przyrostu liczby samochodów Grodzisk już dzisiaj jest bardzo zapchany i właściwie gdyby nie było obwodnicy, powinniśmy zatrzymać rozwój miasta.
KK: Magistrat planuje również otwarcie hali widowiskowo-sportowej.
GB: To obiekt wyjątkowy, który zmieni charakter miasta w zakresie życia sportowego i kulturalnego. Dodatkowo przypomnę, że w tej hali będzie obserwatorium astronomiczne. To nowość nie tylko w Grodzisku, ale w całym regionie, bo poza Warszawą nigdzie czegoś takiego nie ma. Duży teren przed halą umożliwi organizację dużych imprez związanych między innymi z 500-leciem. Będziemy także realizowali budowę zespołu ścieżek rowerowych do Izdebna, Henrykowa, Jaktorowa. Dla miłośników rowerów również zorganizujemy imprezę. Cały czas pracujemy nad pozyskaniem środków na realizację tych inwestycji. Zakończymy też I etap budowy szkoły w Szczęsnem, rozbudujemy „Jedynkę”, otworzymy nową remizę w Grodzisku. Bez wątpienia kolejny rok będzie tym, w którym będziemy dużo „biegali” po uroczystościach.
KK: Mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego święto miasta, które przypada 22 lipca jest przenoszone na inny termin.
GB: Lipiec jest miesiącem, w którym spora część mieszkańców wyjeżdża na wakacje i nie ma ich w Grodzisku. Dlatego też wszystkie uroczystości związane ze świętem miasta odbędą się w drugiej połowie sierpnia i do końca września. Chcemy m.in. zrobić wielką paradę z udziałem klubów sportowych i szkół. Bez dzieci i młodzieży nie ma to sensu.
KK: Jaka idea będzie przyświecać obchodom?
GB: Chodzi nam o to, aby było to radosne święto, bez smutku czy martyrologii. Z okazji 500-lecia powinniśmy sobie też przypomnieć o ludziach, którzy dla naszego miasta byli bardzo ważni. Musimy pamiętać o Mieczysławie Najdorfie, Kelmanie Szapiro, Bojasińskich, o wszystkich artystach związanych z Grodziskiem, m.in. o Tadeuszu Bairdzie, Zofii Nałkowskiej, Bolesławie Prusie. Musimy pamiętać o kolei, o Janie Haeberle, o tych, którzy założyli Octówkę. To ludzie, którzy zdecydowanie wpłynęli na nasze miasto. Chciałbym, aby w ramach parady ci wszyscy ważni ludzie dla Grodziska zostali przypomniani. Na pewno zorganizujemy też duży turniej szachowy poświęcony Mieczysławowi Najdorfowi. Pamiętamy również o jubileuszu 100-lecia Pogoni. O święcie miasta będziemy mówić również na terenach wiejskich. Przypominam, że Książenice odwiedzał Fryderyk Chopin – był gościem rodziny Marylskich. W związku z tym, chcielibyśmy zorganizować jakiś fajny koncert chopinowski w Książenicach.
KK: Przy takiej okazji nie zabraknie odniesień historycznych…
GB: Na pewno zorganizujemy konkurs związany z historią Grodziska. Chcemy również wynająć pojazd, którym będziemy wozili od czerwca do września wycieczki po terenie gminy. Mamy co pokazać. Pojedziemy do Adamowizny, Izdebna, Żukowa, a w mieście chcemy odwiedzić m.in. Stawy Walczewskiego, Stawy Goliana, Park Skarbków, szkołę muzyczną, Willę Niespodzianka. Moim celem jest przybliżenie historii miasta, szczególnie dzieciakom, młodym ludziom, żeby następne pokolenie wiedziało, że to właśnie 22 lipca uzyskaliśmy prawa miejskie. Zrobimy także duży zlot motocyklowy. Będzie się działo!
KK: Czy Grodzisk Maz. planuje świętowanie wspólnie z okolicznymi gminami?
GB: Starostwo Powiatowe składa wniosek o przyznanie Grodziskowi Mazowieckiemu tytułu Stolicy Kultury Mazowsza w 2022 r. Na rozstrzygnięcie konkursu musimy poczekać do jesieni. W ramach tego zaszczytnego tytułu będą odbywać się różnego rodzaju imprezy na terenie całego powiatu. Ostatnimi czasy współpraca z okolicznymi gminami znacznie się poprawiła. Razem realizujemy projekt związany z komunikacją. Chcemy również stworzyć program, w którym gminy zaangażują się w budowę mieszkań dla mniej zamożnych osób.
KK: Każde ważne wydarzenie ma odpowiednią oprawę. Czy możemy zdradzić, kto będzie gwiazdą jubileuszu 500-lecia Grodziska?
GB: Jedno wiem na pewno – w finale, przy otwarciu hali sportowej wielki koncert zaśpiewa Zespół „Mazowsze”. Zorganizujemy również tam dwa bale. Jeden dla seniorów, drugi dla mieszkańców. Nie będzie problemów z miejscem, bo hala może pomieścić 2500 osób. Hala to obiekt sportowy, więc w planach mamy również dużą imprezę sportową.
KK: Dziękuję za rozmowę.
To może Cię zainteresować: