Hej, kolędo, leć!

Grodziskie Kolędowanie to impreza muzyczna organizowana od 2007 roku przez Grodziski Chór Bogorya i Ośrodek Kultury. Kolędy prezentowano najpierw w budynku dawnego kina „Wolność”, a od 3 do 10 edycji – dzięki uprzejmości proboszcza, ks. dra Jarosława Miętusa – w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Piaskowej. Z powodu koronawirusa tegoroczna edycja imprezy miała formę konkursu online dla dzieci i młodzieży. To nie jedyny konkurs kolędowy rozstrzygnięty w ostatnim czasie.

W ramach XI Grodziskiego Kolędowania online uczniowie klas I-III przygotowywali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Reprezentanci klas IV-VI śpiewali „Wśród nocnej ciszy”, siódmo- i ósmoklasiści przesyłali nagrania swoich interpretacji utworu „Gdy się Chrystus rodzi”. W kategorii D zarezerwowanej dla uczniów szkół ponadpodstawowych śpiewano kolędę „Bóg się rodzi”. W okresie przedświątecznym Centrum Kultury udostępniło do pobrania ze swojej strony internetowej podkłady muzyczne, nuty i tekst kolędy dla danej grupy wiekowej oraz nagranie samej melodii do nauki.

Z uwagą i zadowoleniem wysłuchaliśmy nadesłanych nagrań. Były wśród nich takie, które wszystkim członkom jury bardzo się podobały – mówi dr Marcin Łukasz Mazur, dyrygent Grodziskiego Chóru Bogorya, przewodniczący jury – Są dzieci, które śpiewają w sposób naturalny, czystą emisją i dobrą intonacją. Niektóre nagrania były bardzo dobre zarówno pod względem techniki śpiewu, jak i wyrazu artystycznego. Była w nich ładnie prowadzona fraza, dobrze rozplanowana dynamika, czyli miejsca głośniejsze i cichsze, a także we właściwy sposób wzięte oddechy. To wszystko powoduje, że takich wykonań słucha się z przyjemnością.

W kategorii A – szkoła podstawowa, klasy I-III pierwszą nagrodę wywalczyła Kalina Kubacka (SP2), drugą Oliwia Pastuszka (SP6). Trzecie miejsce zajęła Iga Mirkowska (SP1), a wyróżnienie otrzymała Natalia Skuba (SP6). W kategorii B – szkoła podstawowa, klasy IV-VI pierwsze miejsce zajęła Adrianna Kosiorek (SP5), drugie miejsce: Nadia Jankowska (SP w Książenicach). Jury przyznało trzy trzecie nagrody. Trafiły one do: Mateusza Jarzębskiego (SP w Książenicach), Mai Michalskiej (SP5) i Mai Romaniuk (SP6). Wyróżnienie zdobył Krystian Rechciński (SP w Książenicach). W kategorii C – szkoła podstawowa, klasy VII-VIII – drugą nagrodę zdobyła Natalia Spinek (SP w Izdebnie Kościelnym). Pierwszą nagrodę w kategorii D – szkoła średnia – zdobyła Zuzanna Kajka z Zespołu Szkół nr 1.

Dr Marcin Łukasz Mazur nagrał ponadto 9 audycji „Gawędy o kolędach”, które zostały udostępnione na facebooku Centrum Kultury. Na bazie informacji zawartych w 5 z nich zorganizował internetowy Integracyjny Konkurs Wiedzy o Kolędach, w którym wzięli udział uczniowie Szkół Muzycznych w Grodzisku i Giżycku. – Ponad połowa uczestników zdobyła od 90 do 100% punktów. Mamy świadomość, że dzieci solidnie przygotowały się do tego konkursu, chociaż przypadał na okres ferii zimowych – podkreśla dr Marcin Łukasz Mazur.

Za staranne przygotowanie się do obu konkursów i dodatkowy wkład pracy w czasie wolnym od szkoły uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci słuchawek i głośników bezprzewodowych jednego z wiodących producentów.

Od blisko roku informujemy na naszych łamach, że pandemia bardzo zmienia życie kulturalne naszego regionu. Cieszymy się, że pomimo obostrzeń udało się podtrzymać tradycję śpiewania kolęd nie tylko w rodzinnym gronie. Mamy nadzieję, że odkryte talenty spotkamy podczas Grodziskiego Kolędowania, kiedy już będziemy mogli spotkać się na żywo.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: