W wielu miastach skoszony równo wzdłuż chodnika trawnik do dzis można uznać za sukces. Na tym tle od dawna wyróżniał się Grodzisk Mazowiecki, gdzie różnorakie rośliny, czy wielobarwne klomby ozdabiały wszystkie większe skrzyżowania. Ostatnio władze Grodziska poszły o krok dalej.
Naszych Czytelników zaintrygowały prowadzone ostatnio prace ziemne wzdłuż głównych ulic Grodziska. W wielu miejscach wzdłuż ulicy Królewskiej, Sienkiewicza, Nadarzyńskiej, Na Laski i wielu innych zniknęły znaczne połacie trawy. Jak się okazuje, jest to wstęp do znacznie większych prac mających na celu upiększenie miasta.
- Podstawowym założeniem projektowym jest stworzenie nowej jakości przestrzeni publicznych w oparciu o zastosowanie gatunków niekojarzących się z typowymi nasadzeniami miejskimi. Wzdłuż ciągów pieszych oraz wzdłuż głównych ulic Grodziska Mazowieckiego zostały zaprojektowane krzewy, byliny i trawy ozdobne, tworzące zwarte wyraziste grupy. Rośliny zostały zaprojektowane tak, aby w szarej tkance miejskiej wyróżniały się pokrojem, kolorem liści lub kwiatów, a także atrakcyjnym wyglądem przez większość sezonu - opowiadał nam pan Andrzej Pleban, Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grodzisku Mazowieckim Sp. z o. o. - Podstawą nasadzeń jest wysoka trawa ozdobna – miskant chiński miscanthus sinensis, dekoracyjny głównie ze swojego pokroju oraz kłosów wyrastających jesienią. Trawa ta osiąga 1,5 m wysokości i nawet zimą jest ciekawą alternatywą dla często stosowanych typowych nasadzeń miejskich. Miskant chiński został celowo skomponowany z dużymi grupami bylin w wesołych barwach i stanowi ich tło i uzupełnienie. Wszystkie byliny są dosyć odporne na warunki miejskie, mróz i trudne warunki wodno-glebowe.
Nasadzenia traw ozdobnych poprzeplatane zostaną różnymi bylinami, które są w większości gatunkami sezonowymi i zrzucają liście na zimę, a trawy zasychają. Nie jest to jednak problem przy takiej różnorodności nasadzeń. - Zastosowane w projekcie rośliny rosną szybko, byliny kwitną długo nawet przez kilka miesięcy, wymieniają się okresem kwitnienia, a liście krzewów przebarwiają się jesienią. - kontynuuje Pan Andrzej Pleban. - Nie tylko zasuszone łany traw ozdobnych – miskanta, trzcinnika, kostrzewy są szczególnie dekoracyjne zimą, wystając spod śniegu, ale także kolorowe pędy dereni i owoce róży pomarszczonej.
Przy takiej ilości nasadzeń ważna jest ich pielęgnacja, zwłaszcza, że pełny efekt nowych nasadzeń będzie widoczny w ciągu 1-2 sezonów po pełnym rozwinięciu roślin, dlatego by terenów z nowymi nasadzeniami nie porastały chwasty, przykryto je przepuszczającą wodę geowłókniną i przysypanne zostaną żwirem. Pracownicy ZGK, zajmujący się grodziskimi prakami, posiadają już też odpowiedznie doświadzczenie, by zająć się nową roślinnością.
W wielu miejscach w Grodzisku widać już nowe nasadzenia. Okolice stacji WKD Radońska, czy parking przy targowisku miejskim jest tego bardzo estetycznym przykładem. Otwartym pozostaje pytanie, jak nowe nasadzenia docenią mieszkańcy Grodziska, a zwłaszcza ich czworonożni pupile. Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć, a Czytelników portalu obiektywna.pl zachęcamy do przesyłania przykładów ciekawych miejskich nasadzeń w okolicy.