W minioną sobotę grodziska młodzież opanowała Mediatekę. To wszystko dzięki wielu atrakcjom, które znalazły się w programie III Grodziskich Dni Młodzieży. Tego dnia mogliśmy zapoznać się z najnowszymi technologiami interaktywnymi, oraz porozmawiać z przedstawicielami światowej sławy twórców gier z Grodziska – Digital Melody i jedną z najciekawszych osobowości polskiego internetu – Cyber Marianem.
- Dzisiejszy dzień to jest taka koncentracja naszych wszystkich działań. – mówił Maciej Ostaszkiewicz, Przewodniczący Młodzieżowej Grupy Konsultacyjnej - 2 Lata temu stworzyliśmy taki pomysł. Teraz mamy taką możliwość, że większość naszych wydarzeń koncentrujemy w Galerii Młodych, ale Dni Młodzieży pozostały najważniejszą kumulacją wydarzeń.
Pierwsze atrakcje rozpoczęły się już w piątek. Był to wernisaż wystawy, połączony z przedpremierowym pokazem najnowszej gry Digital Melody Games, Hungry Baby. - Wczoraj otworzyliśmy wystawę Digital Melody Games, czyli twórców aplikacji mobilnych z Grodziska Mazowieckiego, pierwszą ich wystawę i pierwszą taką w Grodzisku. – mówił Maciej Ostaszkiewicz - Frekwencja na wczorajszym wydarzeniu była największa w porównaniu z innymi dotychczasowymi wernisażami w Mediatece. Było to nie tylko otwarcie wystawy, ale też prezentacja najnowszej gry. Warto przypomnieć, że tworzą oni gry nie tylko na rynek polski, ale i światowy. Można było pograć w tę grę. – dodał.
Kulminacją wydarzeń była sobota. O godzinie 14.30 w Kinie Centrum Kultury rozpoczął się pokaz filmu „Wszystko z nami w porządku”, opowiadającego historię powstawania gry "Lichtspeer". Jest to film dokumentalny opowiadający o dwójce młodych ludzi, którzy rzucają pracę i poświęcają wszystko aby realizować swoje marzenia. Film pokazuje ostatnie miesiące pracy nad projektem gry i liczne zmagania związane z wydaniem gry, oraz próby przebicia się z projektem do prasy branżowej i na kanały influencerów.
W Mediatece, o godzinie 16, podczas spotkania z Pawłem Jędrasiakiem z Digital Melody Games, grodziska młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda praca nad grami, które znajdują się na milionach urządzeń mobilnych na całym świecie. Spotkanie było niezwykle ciekawą okazją do poznania procesu tworzenia i dystrybucji gier, ale też poznania ich twórców.
Około godziny 17 rozpoczęło się spotkanie z Cyber Marianem, jedną z najbardziej charakterystycznych i wielokrotnie nagradzanych osobowości polskiego YouTube. Podczas spotkania przypominającego swoją formą Cyber!INFO, prowadzone przez Cyber Mariana, grodziska młodzież mogła na żywo zadać wiele pytań dotyczących życia youtubera, jego inspiracji i planów.
- Bardzo mi zależało, by wydarzenie to nie miało charakteru czysto konsumpcyjnego i jedynie rozrywkowego, ale było szansą na spotkanie inspirujących ludzi, którzy są twórcami. Ludzi, którym można zadać pytania, którzy pokazują, jak tworzy się nowe rozwiązania w tej płynnej rzeczywistości Internetu – mówił Burmistrz Tomasz Krupski.
Spotkaniom towarzyszyło wiele atrakcji, a w śród nich Symulator Wirtualnej Rzeczywistości 9D - najnowocześniejszej technologii wirtualnej rzeczywistości. Urządzenie wyposażone jest w platformę obrotową i hełm, dzięki któremu wyświetlane bajka czy filmy stają się prawdziwie realnym światem, którego możemy doznać. Tego dnia można było też zagrać na klasycznych maszynach do gier, zmierzyć się ze znajomymi w turnieju wirtualnej piłki, czy spróbować swoich sił na symulatorach rajowych, snowboardowych i narciarskich, a także pobawić się z robotami Photon.
Na fanów mniej wirtualnych atrakcji czekały liczne gry planszowe i przezabawne zdjęcia z fotobudki.
Obserwując kolejne edycje Grodziskich Dni Młodzieży, widzimy jak bardzo zmienia się świat i czego oczekuje dzisiejsza młodzież. – Odpowiedź na pytanie o to, czego dzisiejsza młodzież potrzebuje zmienia się bardzo dynamicznie. – mówił Burmistrz Tomasz Krupski - Znacznie łatwiej jest stworzyć wartościową ofertę dla seniorów, albo dla rodzin, czy osób dorosłych, niż dla młodego człowieka, którego pasje dopiero się kształtują. On szuka inspiracji, więc przykucie jego uwagi na dłużej, stworzenie takiego wydarzenia, na które będzie chciał przyjść i czuć się swobodnie, to jest prawdziwa sztuka.
Ostatnie lata w Grodzisku to wiele nowych inwestycji, w tym wiele sprzętu zakupionego z myślą o młodzieży, który jest wykorzystywany na licznych warsztatach, między innymi w Mediatece. Pytanie - czy istnieje możliwość, by samorządy nadążyły za szybko zmieniającymi się potrzebami młodzieży? - Samorządy zawsze będą krok do tyłu za technologią. One nie wymyślają nowej technologii, ale współgrają z innowacyjnymi firmami, z działaniami i pomysłami ciekawych ludzi i starają się w najlepszej wierze implementować to, co wydaje się, że w danym momencie zainteresuje odbiorców – mówił Burmistrz Tomasz Krupski - My szukamy cały czas nowych rozwiązań, które będą „smart”, będą nowatorskie. Pamiętam, że innowacyjnym pomysłem było wprowadzenie Grodziskiego Roweru Miejskiego, a dziś już zastanawiamy się, czy nie wprowadzić elektrycznych hulajnóg i skuterów. Ta dynamika jest niezwykła.
III odsłona Grodziskich Dni Młodzieży pokazała, jak duże jest zainteresowanie młodych ludzi ciekawostkami technicznymi i wirtualnym światem. Warto też zauważyć, że dzięki coraz liczniejszym i prężniejszym działaniom Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej, grodziski samorząd coraz lepiej potrafi reagować na potrzeby młodych ludzi.
To może Cię zainteresować: