- Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 25 października, Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu i Toruniu otrzymała imię Włodzimierza Markowskiego ps. „Rybka”. To on skonstruował pierwszą radiostację, dzięki której Zachód usłyszał o Powstaniu Warszawskim. Moja kadra i ja cieszymy się z tego, że mamy takiego patrona – dowiadujemy się od Arkadiusza Mazurkiewicza-Kulki, który we wrześniu rozpoczął pracę w tej szkole.
Włodzimierz Markowski urodził się i wychował w Grodzisku Maz. przy ul. Królewskiej 3. Jego ojciec przez wiele lat naprzeciwko dworca prowadził firmę „Bemar”, która zajmowała się produkcją elementów elektronicznych. To dzięki temu Pan Włodzimierz już jako mały chłopiec załapał bakcyla i zaczął startować w zawodach nasłuchowych, a potem tworzył własne odbiorniki i nadajniki radiowe. Jego niezwykłe umiejętności odegrały kluczową rolę w Powstaniu Warszawskim. Na początku wojny 17-latek spotkał na swojej drodze mjr. Noworolskiego, który wciągnął go w działalność konspiracyjną. Realizując zadania zlecone przez AK, zatrudnił się w firmie Neumann w Warszawie, która zajmowała się handlem sprzętem fotograficznym i odbiorników radiowych. To umożliwiło również produkcję radiostacji konspiracyjnych i odbiorników produkowanych na potrzeby podziemia, do których części sprowadzane były z grodziskiej fabryki. Wraz z wybuchem Powstania do zakładu trafiła radiostacja „Błyskawica”, która była zalana i nie mogła spełniać swoich funkcji. Dlatego też Pan Włodzimierz skonstruował własną radiostację „Burza”, z której już od pierwszych dni Powstania nadawał 3 razy dziennie komunikaty z biuletynów powstańczych. Jednocześnie zajmował się naprawą i przestrajaniem radioodbiorników, a w końcu i naprawą radiostacji „Błyskawica”.
Po wojnie Pan Włodzimierz prowadził w Warszawie niewielki warsztat radiotechniczny, a w międzyczasie uczestniczył w wielu wyścigach i rajdach motocyklowych w kadrze narodowej. W latach 90’ po odzyskaniu majątku w Grodzisku, przeniósł się tu, gdzie zajął się produkcją maszyn rolniczych. W 2004 r. uczestniczył przy budowie repliki radiostacji „Burza”, którą obecnie możemy zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan Włodzimierz w wieku 87 lat zmarł w 2009 r. w Grodzisku Maz., gdzie z wojskowymi honorami pochowany został na starym cmentarzu.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/wlodzimierz-markowski,1046.html
To może Cię zainteresować: