Wystawa w Przestrzeni Kulturze Przyjaznej, gra uliczna Grodzisk’44 i oficjalne uroczystości z udziałem władz gminy i powiatu. Tak Grodzisk Mazowiecki uczcił 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Już w sobotę 30 września w Przestrzeni Kulturze Przyjaznej na grodziskim dworcu otwarta została wystawa „Nagrodą Twoją będzie zwycięstwo”. Jak tłumaczył nam pan Krzysztof Wasilewski, celem wystawy było przedstawienie zaangażowania mieszkańców Grodziska i okolic w ten największy zryw powstańczy II Wojny Światowej. Wystawa w interesujący i wciągający sposób opowiada o działaniach ośrodka AK „Gąbka" – „Osa”. Wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza podróżnych czekających na pociąg lub wracających do domu, zachęcamy do obejrzenia wystawy w grodziskiej poczekalni.

Tego samego dnia, pomiędzy godziną 15 a 17, na grodziskich ulicach można było spotkać wiele osób jak żywo wyjętych z powstańczych kronik. Nie ma się czemu dziwić, gdyż gra miejska Grodzisk’44 inspirowana była Dziennikami Okupacyjnymi Stanisława Rembeka – pisarza okupacyjnego mieszkającego na obrzeżach miasta. Wzięło w niej udział prawie 100 osób podzielonych na 23 zespoły!

Przechadzając się w to leniwe popołudnie ulicami Grodziska, spotkać mogliśmy handlarki zastanawiające się z czego ugotować powstańczą zupę, oficera wojska polskiego, łączniczkę AK, przedwojenną gwiazdę filmową, czy harcerzy opatrujących rannych. Mogliśmy wziąć również udział w tajnych kompletach, czy wypić popołudniową herbatkę z samym pisarzem, w którego postać wcielił się jeden z pomysłodawców gry – Łukasz Nowacki. Czytaj więcej...

W poniedziałek, o godzinie 17.00 cały Grodzisk zamarł gdy zawyły syreny. Od tego sygnału zaczęła się uroczysta część grodziskich obchodów. Gdy syreny ucichły w kościele św. Anny rozpoczęła się  msza święta, po której jak co roku, poczty sztandarowe i mieszkańcy przeszli pod tablicę upamiętniającą bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej. Tu przedstawiciele samorządowców z ratusza i starostwa, organizacji pozarządowych, harcerze i kombatanci złożyli kwiaty. Uroczystość uświetniła jak zawsze perfekcyjna oprawa muzyczna Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego, pod batutą Ryszarda Klechy.

Podczas uroczystości nie zabrakło świadków i uczestników tamtych dni, choć jest to już bardzo nieliczna grupa. Na nich właśnie podczas swojego przemówienia skoncentrował się Burmistrz Grzegorz Benedykciński. Wspominając historię budowy i okoliczności powstania pomnika W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ obiecywał, że do kolejnego spotkania w tym miejscu, czyli do 11 listopada, pomnik ten zostanie gruntownie zrewitalizowany. Obiecał też wypracowanie ze Starostą metod wsparcia powstańców będących w trudnej sytuacji życiowej.

Na zakończenie uroczystości, 94 letnia Janina Soporek - prezes Środowiska Osa Światowego Związku Żołnierzy AK wyrecytowała z pamięci wiersz, dedykowany Józefowi Piłsudskiemu, który recytowała w wieku 10 lat delegowana ze szkoły na akademię. Pani Janinie gratulujemy zdrowia i niesamowitej pamięci!

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Grodzisk uczcił 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego


To może Cię zainteresować: