Rok temu mieszkańcy Grodziska mogli podziwiać Kazika z Kultem, Zespół Dumplings czy Grodziską Orkiestrę Rozrywkową. Wszystko to w ramach obchodów Święta Miasta. Atmosfera radości i zabawy panowała nie tylko w Parku Skarbków, gdzie miał miejsce koncertowy finał urodzin Grodziska. Dzisiaj przez wszechobecny koronawirus, nie mogliśmy liczyć na huczną zabawę, a właśnie 22 lipca 1522 roku, czyli 498 lat temu wieś Grodzisko stała się miastem.

Prawa miejskie Grodziskowi nadał król Zygmunt Stary. Zrobił to na prośbę kanoników płockich i właścicieli wsi Grodzisko, czyli Hieronima i Wojciecha Okuniów. Władca ustanowił także dwa jarmarki i tygodniowy targ. Grodzisk stał się z czasem ważnym centrum handlowym. Wszystko przez położenie blisko Błonia, Sochaczewa i Warszawy.

4 lipca 1843 roku rząd Królestwa powołał Zarząd Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej i podjął w 1844 roku prace finansowane przez Bank Pożyczkowy Cesarstwa Rosyjskiego. W listopadzie tego roku ukończono pierwszy odcinek linii z Warszawy do Pruszkowa. 28 listopada 1844 roku przejechał nim pierwszy pociąg wiozący namiestnika Królestwa i zaproszonych gości. Podróż trwała 26 minut, a powrotna 20 minut. 14 czerwca 1845 roku ukończono odcinek do Grodziska Mazowieckiego i wówczas otwarto kolej do użytku…

Mając nadzieję na huczne obchody 500-lecia istnienia miasta za dwa lata, życzymy wszystkiego najlepszego Mieszkańcom, a Drogim Włodarzom roztropnych decyzji, które utrzymają Grodzisk na szlaku… rozwoju.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: