Takiego wydarzenia Grodzisk jeszcze nie widział. Niesamowite występy zespołów z różnych zakątków świata wywołały ogromne zainteresowanie, a atrakcje i występy artystów z Armenii, Chile, Meksyku i Senegalu przerosły najśmielsze oczekiwania uczestników.

Wielu czytelników zastanawia się zapewne skąd pomysł na ten festiwal w Grodzisku? - Kilkanaście lat temu nawiązaliśmy współpracę z gminą Port-sur-Saône, która położona jest w rolniczej części Francji, w rejonie Dijon. Po raz pierwszy pojechałem tam, gdy otrzymałem zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, z którego ta miejscowość słynie - mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. - Widowisko, które zobaczyłem, od razu mnie zauroczyło – zespoły z różnych zakątków świata, prezentujące niezwykłą energię, dynamikę, żywiołowość, radość. Od tego momentu podjąłem starania, by taki festiwal, w którym sam udział jest przeżyciem, pojawił się w również Grodzisku - dodaje.

Festiwal rozpoczęty z przytupem!

Atrakcje rozpoczęły się 19 lipca na Skwerze Hoovera w Warszawie. Tam przez trzy pierwsze dni mieszkańcy i turyści odwiedzający Stare Miasto mogli zapoznać się z zespołami, które przyjechały do Grodziska, oraz poczuć przedsmak tego co wydarzy się w Grodzisku. Wieczorem w Parku Skarbków mogliśmy zobaczyć pierwsze gwiazdy festiwalu, grupy: Vallarta Azteca z Meksyku i Grupo Tongariki z Chile. Trzeba przyznać, że takiego zainteresowania  show, Park Skarbków dawno nie widział! Oprócz występów mieliśmy możliwość poznać kulturę jak i potrawy z krajów artystów.

Przedfestiwalowa rozgrzewka trwa

Pełny program drugiego dnia festiwalu nieco zepsuła pogoda, niemniej na wieczorne występy w Parku Skarbków przyszło jeszcze więcej osób. Tego dnia prezentowali swój kunszt ponownie artyści z Meksyku, oraz z niesamowitym, wręcz mistycznym pokazem tańca Husher Dance Ensemble z Armenii.

Przedsmak festiwalu dla Warszawiaków

W piątek artyści z Armenii zachwycili  Warszawę. W ciągu dnia pozostali artyści nie próżnowali. Grupo Tongariki z Chile przeszła ulicami deptaka w Grodzisku Mazowieckim i wraz z zespołem Vallarta Azteca z Meksyku zaskoczyła swoją obecnością gości Galerii Grodovej, zachęcając tym samym do dołączenia do wspólnej zabawy i tańca. Warto wspomnieć, że w środę, jak i sobotę artyści swoimi niesamowitymi występami uprzyjemniali też zakupy na grodziskim targowisku. Piątek wieczorem był oficjalną inauguracją festiwalu. Mogliśmy zobaczyć wówczas wszystkich artystów z Meksyku, Chile, Senegalu i Armenii, w specjalnie przygotowanym repertuarze. Pozytywny nastrój i dobrą energią mieszkańcy miasta wykorzystali na spontaniczne tańce, które trwały do późnego wieczora.

To był Piknik Folkowe Inspiracje

22 lipca poświęcony został w pełni rozrywce i zabawie młodszych mieszkańców. Na Górkach Teligi odbył się ,,Piknik Rodzinny'' i ,,Ekopiknik Folkowe Inspiracje''. Na pierwszym z nich dostępny był: kącik sportowy, dmuchańce, malowanie buziek, warsztaty ekologiczne, kuchnia regionalna, stoiska sołeckie KGW oraz stanowiska Urzędu Miasta. Na scenie odbył się pokazy magii oraz zajęcia rekreacyjne dla zainteresowanych. Udział w warsztatach z Ekopikniku pozwolił poznać sztukę malowania kamieni, nauczyć się wykonywania wycinanek ludowych i dowiedzieć się o folklorach ludowych oraz poznać ciekawostki na temat roli motyli, pszczół i trzmieli w systemie ekologicznym. Tego dnia mogliśmy zobaczyć po raz pierwszy gotowy mural Festiwalu Kultur Świata na budynku przy ulicy Montwiła 12. Wykonawcą festiwalowego muralu jest firma - Wypiszwymaluj. W pracach wykończeniowych uczestniczyły: Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży "Inspiracja" z Wólki Grodziskiej oraz Młodzieżowa Grupa Konsultacyjna.

Zjawiskowa parada na finał

Ostatni dzień, festiwalu przejdzie do historii Grodziska. Wydarzenia rozpoczęła zjawiskowa Parada z udziałem festiwalowych zespołów. Na wyznaczonej trasie z Centrum Kultury, przez deptak do Parku Skarbków, ogromnej ilości zainteresowanych wydarzeniem mieszkańców - przekroczyła oczekiwania organizatorów. Dalsze atrakcje przeniosły się pod  Halę Widowisko-Sportową CAIIS. W pokazie tanecznym wystąpiła grupa kobiet z Broadway Dance Ladies, młoda wokalistka należąca do Szkoły Musicalowej ,,Animato" Oliwia Tomaszewska, która wykonała 3 piosenki, w tym jedną z filmu animowanego Księżniczka i Żaba - ,,Prawie udało się" oraz zespoł Tęgie Chłopy, który specjalizuje się min. w muzyce bałkańskiej, romskiej i serbskiej. Uczestnicy mogli posłuchać ponadto ludowych, polskich i ukraińskich pięśni w wykonaniu ,,Białego Chóru'' pod przewodnictwem Anny Zagórkiej. Docelowo pokazy plenerowe zamknęła Grodziska Orkiestra Rozrywkowa dyr. Tomasza Kirszlinga. Solistka Amelia Iwanowska wykonała swój pierwszy utwór - ,,Odrobinę Szczęścia w Miłości", a Krystian Embradora zaśpiewał ,,Już taki jestem zimny drań".

Spektakularny finał Festiwalu Kultur Świata

Wielki finał miał miejsce wewnątrz hali CAIS. Wydarzenie rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dowództwem Tomasza Kirszlinga wraz Tamburmajorkami. Całość prowadziła Katarzyna Pakosińska z zastępcą burmistrza miasta Grodziska Mazowieckiego - Tomaszem Krupskim. Na ten dzień artyści przygotowali specjalne pokazy. Oprócz niezapomnianych występów festiwalowych zespołów z Armenii (Husher Dance Ensemble), Chile (Grupo Tongariki), Meksyku (Grupo Folclorico Vallarta Azteca i Senegalu (Ballet Jammu). Zgromadzeni na hali goście mogli zobaczyć też przygotowane na tę okazję występy operowe (dwójka artystów  grupy folklorystycznej z Meksyku jest śpiewakami operowymi).

Festiwal niewątpliwie na długo, po jego zakończeniu będzie wzbudzał emocje. Wszystko za sprawą młodych tancerzy i muzyków, którzy pozwolili grodziszczanom wejść do swojego świata, skosztować specjałów różnorodnych kuchni, poznać historię folkloru i tradycji ludowych danego regionu.
Należy wspomnieć też o super przeprowadzonej promocji festiwalu, która przyciągnęła tu nie tylko mieszkańców z okolicznych gmin, ale wiele osób z Warszawy. Było to pierwsze wydarzenie, które do ostatniego wolnego miejsca zapełniło grodziską halę widowiskową (wiele osób stało lub siedziało na schodach). Szkoda jednak, że osoby, które przyszły nieco później, stojąc na zewnątrz, nie miały okazji przeżyć festiwalowych atrakcji. Liczymy jednak na to, że festiwal stanie się już stałym elementem kalendarza grodziskich wydarzeń kulturalnych 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: