W sobotę w południe żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty marszem ubezpieczonym w pełnym wyposażeniu przeszli przez deptak w centrum Grodziska Mazowieckiego. To element ćwiczeń w tzn. SRO, które regularnie będą kontynuowane w przyszłości.
Na terenie powiatu grodziskiego terytorialsi z Grójca odbywają swoje szkolenie rotacyjne. W ramach sobotnich ćwiczeń musieli między innymi pokonać centrum miasta w Grodzisku Mazowieckim. Zadanie to miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy w zakresie poruszania się wojskowym szykiem w warunkach miejskich, oraz w dużym skupisku ludzi. To również element promocji piątego rodzaju sił zbrojnych w regionie, do którego w najbliższym czasie zostaną przeniesieni żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty. Od trzech lat stacjonują w Grójcu, ale trwają intensywne prace, by w najbliższych miesiącach ich dyslokacje zmienić jednostkę wojskową w Książenicach.
Szkolenia w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) poza rejonami poligonów i jednostek wojskowych to istota formacji Wojsk Obrony Terytorialnej na całym świecie. Są one prowadzone głównie w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społeczności i poznanie uwarunkowań terenu oraz zabudowy przez żołnierzy.
Strażacy przywitali WOT grochówką
3 lipca prawie 100 żołnierzy doskonaliło kunszt wojskowy. Po całodziennych zajęciach taktycznych żołnierze zostali zaproszeni przez Ochotniczą Straż Pożarną w Książenicach na grochówkę. Dzięki uprzejmości strażaków, w tym chorążego Arkadiusza Kulki, który jednocześnie jest grójeckim żołnierzem i strażakiem OSP, terytorialsi otrzymali ciepły posiłek. Po wielogodzinnym, intensywnym wysiłku w strugach deszczu kolacja była podwójnie pyszna. Dodatkowo żołnierze i strażacy wymienili się informacjami na temat posiadanego sprzętu.
Żołnierze z 61 blp cały czas szkolą się w stałych rejonach odpowiedzialności. Dzięki temu chcą być blisko mieszkańców, którzy mogą potrzebować ich pomocy. Chcą pokazać również, że służba w Wojsku Obrony Terytorialnej to wspaniałe doświadczenie i możliwość rozwoju.
Wojskach Obrony Terytorialnej takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tak zwany „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.
To może Cię zainteresować: