W piątek 21 marca o godzinie 22:00 zamknięty został przejazd kolejowy na ulicy Bałtyckiej w Grodzisku Mazowieckim. Niestety, część kierowców nie odnotowała tego faktu wcześniej i do dziś próbuje przedostać się tamtędy przez tory, a piesi zastanawiają się, jak przejść z jednej strony torów na drugą.
Prace prowadzone są przez PKP PLK w ramach modernizacji linii Warszawa – Skierniewice, która jako priorytet traktuje utrzymanie przejezdności trasy kolejowej, a nie wygodę mieszkańców, dlatego prace będą odbywać się etapowo i potrwają przynajmniej rok.
Pierwsze prace polegać będą na przebudowie instalacji gazowych i kanalizacyjnych, które kolidują z wytyczoną w planach trasą przejazdu. Dopiero po zakończeniu tych prac zbudowany zostanie tunel drogowy pod torami wraz z infrastrukturą towarzyszącą, taką jak chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie oraz rozpoczną się prace torowe. Tunel będzie budowany etapami wraz z modernizacją poszczególnych torów kolejowych. Dla każdego z torów konieczna jest kompletna rozbiórka istniejącej infrastruktury, przeprowadzenie prac budowlanych w wykopie tunelu, budowy od nowa podtorzy wraz z odwodnieniem i kanalizacją odprowadzającą wody opadowe i położenie torów.
Jak twierdzi rzecznik PKP PLK, zakres prac, intensywne wykorzystanie ciężkiego sprzętu w połączeniu ze stałym ruchem pociągów wyklucza możliwość utrzymania ruchu kołowego lub pieszego w tym miejscu. Na naszą prośbę wytłumaczenia, jak mieszkańcy mogą pieszo przejść z jednej strony miasta na drugą, otrzymaliśmy odpowiedź, że organizacja ruchu została zatwierdzona przez powiatowy zarząd dróg. Niestety, projekt ten powstał na zlecenie inwestora, czyli PKP PLK i na jego zlecenie wykonana została dokumentacja projektowa, w tym projekty czasowej i stałej organizacji ruchu.
Zauważając potencjalny problem dla mieszkańców, zwróciliśmy się z pytaniem w tej sprawie do grodziskiego urzędu. Z informacji uzyskanej od pana Zbigniewa Brzezińskiego wynika, że "Burmistrz Grodziska Mazowieckiego zdecydował, że dla złagodzenia uciążliwości wynikających z zamknięcia przejazdu, dla mieszkańców pieszo przekraczających obecny przejazd, zostanie uruchomiona specjalna bezpłatna linia busowa między ul. G. Narutowicza a kładką przy ul. R. Traugutta (kurs busu co pół godziny) oraz zostanie na tym odcinku wprowadzony ruch częściowo zmienionej linii nr 5."
Od poniedziałku grodziscy policjanci pełnią służby w najbardziej newralgicznych rejonach miasta i gdy zajdzie taka potrzeba, mają pomagać w przywracaniu płynności ruchu na poszczególnych ulicach miasta. Dodatkowo po około dwóch tygodniach przeanalizowane ma zostać natężenie ruchu na poszczególnych ulicach i dostosowanie do niego świateł.
W kolejnych tygodniach będziemy śledzić postęp i zakres działań, a w najbliższym tygodniu przedstawimy szczegółowy zakres prac w rejonie grodziskiego dworca.
To może Cię zainteresować:
Wniosek - złożony w ramach naboru zorganizowanego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” dotyczącego budowy lub przebudowy publicznych dróg gminnych lub powiatowych, które umożliwią połączenie obiektów użyteczności publicznej, gdzie są świadczone usługi społeczne, zdrowotne, opiekuńczo wychowawcze lub edukacyjne dla ludności lokalnej - otrzyma dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przedsięwzięcia pn.: „Przebudowa drogi gminnej ulicy Przejazdowej w miejscowości Piotrkowice, gmina Żabia Wola”, „Przebudowa gminnej ulicy Brzozowej w miejscowości Wycinki Osowskie i Józefina, gmina Żabia Wola” oraz „Przebudowa drogi gminnej ulicy Przejazdowej w miejscowości Redlanka, gmina Żabia Wola”, które zostaną zrealizowane dzięki pozyskanym środkom finansowym, przyczynią się do poprawy warunków komunikacyjnych na terenie Gminy Żabia Wola.
UL. PRZEJAZDOWA I BRZOZOWA W GMINIE ŻABIA WOLA