W dniu 13 grudnia 2016 o godz. 17.00 przed kościołem Św. Anny na placu odbyła się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju, które zostało przywiezione z Warszawy za pośrednictwem Naszych harcerzy. Straż Miejska w Grodzisku zabezpieczała uroczystość, która zgromadziła dzieci i młodzież -zuchów i harcerzy oraz mieszkańców i wzbudzała zainteresowanie wśród kierowców przejeżdżających ulicą Sienkiewicza.
„Odważnie twórzmy pokój” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Po raz dwudziesty szósty harcerze i harcerki z Hufca ZHP Grodzisk Mazowiecki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
Na Placu Króla Zygmunta Starego dwóch najstarszych druhów z Grodzkiego Hufca ZHP zapaliło ognisko dwoma zapałkami podpalonymi płomieniem z przeniesionym z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.
Dziękujemy harcerzom za przekazywanie światła dalej, gdyż jest to idea godna pochwały.
To może Cię zainteresować:
Nawet ponura grudniowa pogoda nie stanowiła przeszkody dla wydarzeń, bądź co bądź plenerowych, przygotowanych na świąteczne spotkanie milanowian. Jak przystało na „Miasteczko”, mimo niewielkiej przestrzeni wokół siedziby MCK przy ul. Kościelnej nie zabrakło kupców ze straganami, sceny estradowej, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Burmistrza, Proboszcza ani mieszkańców. Świąteczny klimat zapewniły: oświetlone choinki, św. Mikołaj, jasełka, kolędy grane i śpiewane, Światełko Betlejemskie przyniesione przez harcerzy, życzenia świąteczne od władz miasta, występy uczniów publicznych szkół podstawowych i przedszkolaków i włożone w całość spotkania serca organizatorów Milanowskiego Centrum Kultury.
Świąteczne Miasteczko w Milanówku