„Konstytucja to "Ty" i "Ja": prawa osób starszych w świetle Konstytucji RP” to tytuł wykładu dr Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, inaugurującego XXIV semestr Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim, który odbył się 5 października 2017 roku w auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. Zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z tego wydarzenia.
Spotkanie inauguracyjne rozpoczęło się tradycyjnym Gaudeamus w wykonaniu chóru uniwersyteckiego UTW „Fermata”. Po krótkich przemówieniach oficjalnych gości, oraz ślubowaniu studentów pierwszego roku UTW, wszyscy obecni w auli mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego dr Adama Bodnar, Rzecznika Praw Obywatelskich. Zachęcamy do obejrzenia retransmisji tego wydarzenia, udostępnionego przez Lokalną Grupę Obywatelska „Ogrody Demokracji” na górze strony.
Zachęcamy też do zapoznania się z tegorocznym programem zajęć grodziskiego UTW. – Program zajęć w ramach uniwersytetu układają sami seniorzy. To Oni decydują o czym chcą posłuchać i z kim się spotkać. W tym roku wspólnie z samorządem UTW zapraszamy do udziału w wykładach z takich dziedzin nauki jak medycyna, kulturoznawstwo, psychologia, czy też historia sztuki – wymienia Daniel Prędkopowicz. W nowym semestrze UTW znajdą się wykłady poświęcone kwestiom prawnym i kulturze. W świat muzyki orientalnej zabierze słuchaczy muzyk i kompozytor Lucjan Wesołowski, a śladami poszukiwania własnej duszy poprowadzi znana już z ubiegłych lat Ewa Magdziak. Tegoroczni studenci będą mogli omówić z psychologiem i prokuratorem w jednej osobie – dr Małgorzatą Szeroczyńską – sprawy związane z obroną przed oszustwem a także problemy prawne związane z przygotowaniem testamentu. W kwestiach medycznych poruszone zostaną tematy dbania o oczy (Mikołaj Markiewicz), dietetyki w kontekście medycyny chińskiej (Halina Miller) oraz roślin dla zdrowia i urody (Barbara Dyki). O pokonywaniu słabości i lęków opowie psycholog, specjalista ds. interwencji a na dodatek skoczek spadochronowy i ratownik górski – Tomasz Kozłowski. Bardzo interesująco zapowiada się wykład Adriana Kurowskiego, warszawskiego antykwariusza, kolekcjonera i miłośnika sztuki zatytułowany „Od białego złota do przecen na kilogramy.
Nie zabraknie stałych elementów programu uniwersytetu, czyli spotkań integracyjno-kulturalnych: występów chóru z okazji Dnia Niepodległości oraz opłatkowego spotkania przy dźwiękach kolęd.
Wykłady będą odbywać się tradycyjnie raz w tygodniu w godzinach 10-12 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w zajęciach dodatkowych, takich jak lektorat z języka angielskiego, zajęcia plastyczne i decoupage. W pakiecie zajęć dodatkowych znajdują się również i te, podczas których studenci dbają o swoje zdrowie – są to zajęcia na basenie, Nordic Walking, a także coraz bardziej popularna joga. Dla chętnych organizowane będą wycieczki.
Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku to również cieszący się dużym uznaniem chór z wieloletnią tradycją, do którego może dołączyć każdy słuchacz. Redakcja kwartalnika „Senior i Ty” również gorąco zaprasza do współpracy, udziału w warsztatach dziennikarskich i nadsyłania swoich tekstów.
Szczegółowych informacji na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku udziela samorząd uniwersytetu. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 22 734 7936 (biuro) lub bezpośrednio 605 440 035 (Alicja Zdrojewska), e-mail: utw@europaimy.org. Dodatkowo, w każdy wtorek i piątek w godzinach 10:00-12:00 odbywają się dyżury w biurze UTW w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.
Zobacz szczegółowy program zajęć grodziskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku