W ostatnich dniach 4 jeże po kuracji leczniczej trafiły na wolność. Jeżyki zostały przywiezione przez grodziski Ekopatrol i wypuszczone przez dyrekcję szkoły w Adamowiźnie do pobliskiego lasu.
Akcja była zorganizowana we współpracy z organizacjami samorządowymi Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt i Pola i Michał w podróży
Jeże uratowane po kolizjach i wyleczone po chorobach trafiły do grodziskich lasów.W najbliższych tygodniach planowane są kolejne aktywności wspierające populację jeży.
Informacja o Fundacjach:
Fundacja Primum / Jeżurkowo
Nasz maleńki ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt działa od marca 2011, kiedy otrzymaliśmy zezwolenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na jego prowadzenie. Co prawda nasze życie z jeżami splotło się już nieco wcześniej… ale od tego dnia zaistnieliśmy formalnie na liście ośrodków.
Każdy jeż, który trafia do Jeżurkowa, spędza jakiś czas w szpitaliku – czasami wystarcza sama obserwacja, czasami proces leczenia trwa jakiś czas. Następnie wyleczony jeż trafia do zagrody zewnętrznej, żeby przypomnieć sobie, albo się nauczyć całkiem od nowa, jak żyć w dziczy. W zagrodzie zewnętrznej jeże żyją w kontrolowanej wolności. Nie mają kontaktu z ludźmi, żyją własnym jeżowym życiem. Od pełnej wolności zagroda różni się tylko tym, że codziennie pojawia się jedzenie, a jeże mają przygotowane miejsca do wypoczynku i spania.
Kolejnym krokiem jest uwolnienie pensjonariusza – jeż udaje się „na swoje” … a my całkowicie tracimy z nim kontakt.
Fundacja w Podróży
To grodziska podróżująca rodzina, która z perspektywy dzieci poznaje świat. Pola i Michał są ambasadorami kilku zagrożonych gatunków (m.in. orangutanów, niedźwiedzi księżycowych czy łuskowców) współpracując z organizacjami w Azji i Afryce.
W drodze do szkoły czasami widzieliśmy rozjechane jeże na drodze i zastanawialiśmy się jak możemy im pomóc …