4 września w Szkole Podstawowej w Żółwinie odbyła się debata edukacyjna. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, zastanawiali się nad kierunkiem zmian w szkolnictwie. W debacie uczestniczył również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Organizatorami debaty są dyrektorzy czterech szkół: PTO – Szkoły Podstawowej w Żółwinie – Marta Szwemin, Podkowiańskiego Liceum nr 60 – Paweł Włoczewski, Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej – Marzena Prądzyńska oraz Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 5 STO w Milanówku – Leszek Janasik.
Spotkanie odbyło się przy wsparciu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Pracowni Badań Społecznych STOCZNIA.
Harmonogram debaty opracowany został w trakcie wielu spotkań i dyskusji. Wnioski opracowane podczas paneli dyskusyjnych będą wdrażane w pracy z młodzieżą, co z pewnością przyniesie poprawę komfortu i efektywności procesu nauczania.
Odbywające się w czterech grupach debaty, moderowane były przez osoby, które w codziennej pracy zaangażowane są w pracę na rzecz oświaty. Wszystkie dyskusje zmierzały do poszukania odpowiedzi na cztery podstawowe pytania:
- Jak przekuć w szkole kryzys w sukces – doświadczenia czasu epidemii?
- Co zrobić, by uczeń był słuchany i czuł się ważny?
- Jak oceniać, aby oceny motywowały i inspirowały?
- Jak wspierać się w planowaniu i rozmawianiu o przyszłości?
W trakcie długiej i burzliwej debaty opracowano kilka najważniejszych kierunków działań zmierzających do poprawy poziomu edukacji, dających uczniom motywację do pracy, określających granice autonomii ucznia. Jeden z najważniejszych i najczęściej pojawiających się wniosków dotyczył wzajemnych relacji opartych na szacunku, zaufaniu i życzliwości. Podkreślona została również waga pracy zespołowej. To oczywiście tylko niektóre z efektów debaty. Przygotowane w trakcie debaty postulaty będą teraz przepracowywane w szkołach, a za trzy tygodnie odbędzie się kolejne spotkanie. Tym razem już on-line.
To może Cię zainteresować: