Inauguracja sezonu, a zarazem zakończenie czasu kolędowania to dla Mazowsza zawsze jedno z milszych wydarzeń. Nie inaczej było tym razem, gdy w Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) PZPiT Mazowsze dało fenomenalny koncert w Parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Otrębusach. Podczas występu wystąpili zarówno soliści, jak i chór pod batutą Jacka Bonieckiego. Wydarzenie to było bardzo ważne ze względu na fakt, że zespół dał koncert u siebie, wśród lokalnych słuchaczy i w miejscowym kościele! Niezwykle cieszy, że tak wielka i ceniona marka, jak Mazowsze, pamięta o swoich lokalnych korzeniach.
Zespół „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 r. polecający prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Zespół miał uchronić folklor przed zatraceniem i ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z terenów centralnej Polski – Opoczna, Kurpiów, ale szybko jednak zaczął sięgać do tradycji innych regionów. Do dziś nasz lokalny zespół ma światową renomą, bo koncertował aż w 51 krajach! Cieszmy się, że mamy taką perełkę w okolicy.
Przejdźmy do koncertu – oprócz polskich kolęd mogliśmy usłyszeć też powiew świeżości zza oceanu. Były kolędy amerykańskie, niemieckie, francuskie, a nawet… islandzkie! Jacek Boniecki – dyrygent także zabawiał słuchaczy różnymi anegdotami m.in. o tym, jak Francuzi jeszcze przed erą internetu wykupili wszystkie dostępne bilety na koncert polskich kolęd, zupełnie nie wiedząc, kim jest… Mazowsze. Swoje słowa dorzucił też ksiądz proboszcz Bolesław Bolek, który opowiedział o długich i żmudnych przygotowaniach do koncertu, ale także podziękował zespołowi za tak piękny efekt. Publiczność była zachwycona tym wydarzeniem, a przyjemne chwile spędzone przy tak wspaniałej muzyce z pewnością zostaną w duszach, sercach i umysłach słuchaczy na długo.
To może Cię zainteresować: