W świetlicy brwinowskiego Ośrodka Kultury OKej w Domaniewie, w dniu 12 czerwca odbyło się drugie spotkanie realizowane w ramach projektu „Galeria Wiejska nad Łąkami”, którego celem jest przybliżenie sztuki z najwyższej półki, społeczności Domaniewa.
Pierwsze spotkanie przybliżyło malarstwo pejzażowe Ewy Gronostajskiej. Tym razem bohaterem spotkania był dr hab. Piotr Siwczuk, prodziekan Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkich gości przywitała dyrektor OKeja Anna Sobczak oraz gospodarz wieczoru. Wiele ciepłych słów do autora prac skierowali również obecni na spotkaniu burmistrzowie: Arkadiusz Kosiński oraz Jerzy Wysocki.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła krótka prezentacja multimedialna opatrzona komentarzem prowadzącego, która poprowadziła nas przez historię grafiki i stosowane w tej dziedzinie twórczości techniki.
Niezwykłą atrakcją spotkania było prawdziwe stanowisko do wykonywania grafik z przygotowanych wcześniej matryc. Można było wybrać sobie najbardziej interesujący motyw, samodzielnie nanieść na matrycę farbę, papier i na ręcznej prasie „wyprasować” sobie piękną pracę, którą można było później oprawić i powiesić w reprezentacyjnym miejscu mieszkania.
Prezentowana była również wystawa znakomitych prac artysty, dominowanej oczywiście przez przejmujące, często mroczne grafiki, ale były też i obrazy, a nawet jedna rzeźba. Nie sposób było nie zauważyć, że artystę inspiruje przede wszystkim człowiek. „W swoich plastycznych działaniach niezmiennie balansuję na granicy pomiędzy realnością a abstrakcyjnością przedstawień. Ciało ludzkie jest tu formą wiodąca. Ten motyw mnie w swoisty sposób uwiera. I chociaż uciekam przed nim, mylę tropy, próbując utopić kształt w magmie materii, to on zawsze powraca. Czasem osłabiony, czasem wzmocniony zdobyczą kolejnego eksperymentu. Zapewne jest to z mojej strony objaw szczególnej admiracji dla obiektu, który wydaje się niewyczerpanym źródłem twórczych interpretacji. Ciało, siedziba naszych myśli, posłuszny wędrowiec prowadzący nas przez życie…” - tak artysta mówi o swojej twórczości.
Spotkanie trwało do późnych godzin i nikomu nie było śpieszno wracać do domu. Trudno się temu dziwić, bowiem możliwość obcowania ze sztuką przez duże „S”, spotkania z niezwykłymi artystami wśród znajomych i przyjaciół, przyciągają jak magnes. Kolejne spotkanie dopiero 18 września. Będzie ono poświęcone projektowaniu graficznemu, a poprowadzi je Maciej Fronczak.
Wspomnieć jeszcze wypada, że projekt ten dofinansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
To może Cię zainteresować: