Straż Miejska przesiadła się do nowego samochodu. Jest nim w pełni elektryczny Mercedes eVito. Od niedawna, srebrny van w barwach straży miejskiej jest wykorzystywany przez funkcjonariuszy w służbie patrolowej.
Coraz więcej samochodów elektrycznych znajduje się na wyposażeniu straży miejskich – takimi pojazdami dysponują już m.in.: Białystok, Koszalin, Tczew, Płock, Poznań, Gdańsk i Toruń. Pomysł na „elektryka” w naszej gminie pojawił się jakiś czas temu. Zimą, na przełomie lutego i marca 2022 r., brwinowska straż miejska nieodpłatnie testowała elektryczny samochód. Wszystkie jazdy wypadły pomyślnie – w opinii strażników auto było bardzo ciche i proste w obsłudze, a jego dodatkowym atutem były niższe koszty utrzymania. Od tamtej pory komendant Straży Miejskiej w Brwinowie – Izabela Koźbiał – zabiegała o zakup elektrycznego pojazdu.
Srebrny czterodrzwiowy van na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od spalinowej wersji – wzrok przyciągają zielone tablice rejestracyjne, które przysługują tylko samochodom napędzanym elektrycznym źródłem energii. Silnik elektryczny pozwala zminimalizować emisję spalin, ograniczyć uporczywy hałas – samochód porusza się prawie bezszelestnie.
Oprócz tego, że jest tani w eksploatacji, to może jeździć prawie bez przerwy – stacja do ładowania pojazdu została zainstalowana na terenie siedziby Urzędu Gminy w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 12. Bezpieczne i komfortowe ładowanie może odbywać się o każdej porze – wystarczy podłączyć wtyczkę do naściennej ładowarki. W samochodzie gniazdo ładowania jest ukryte w przedniej części tuż przy drzwiach od strony kierowcy. Przy jednym ładowaniu trwającym około 8 godzin, możliwy do przejechania dystans wynosi około 200 km – wg opinii funkcjonariuszy wystarczający w codziennej pracy.
Samochód jest dopuszczony do ruchu jako pojazd specjalny. Jest oznakowany barwami straży miejskiej, na dachu posiada urządzenie wysyłające sygnały świetlne tzw. kogut. Układ wnętrza i foteli można konfigurować na wiele różnych sposobów tak, aby przystosować je do realizowania konkretnych zadań – auto jest wykorzystywane do przewozu osób nietrzeźwych lub zatrzymanych. Wewnątrz vana znajduje się m.in. radiostacja oraz ekran połączony z kamerą umieszczoną w tylnej części pojazdu, umożliwiającą nagrywanie podczas zatrzymania oraz monitorowanie przewożonych osób. Dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy tylna część pojazdu jest oddzielona, drzwi zaopatrzone są w zamki uniemożliwiające ich otwarcie od wewnątrz. W środkowej części samochodu jest niewielka przestrzeń, gdzie strażnicy mogą na bieżąco sporządzać dokumentację z odbytych interwencji.
Dotychczas do pracy w straży miejskiej wykorzystywane były dwa wyeksploatowane samochody. Częste naprawy pojazdów powodowały wykluczenia z patroli i ograniczoną możliwość interwencji – piesze patrole nie mogły dotrzeć wszędzie. Biorąc pod uwagę działania podejmowane przez straż w różnych częściach gminy oraz przejazdy z jednego końca gminy na drugi, nowe auto będzie wsparciem podczas codziennej służby patrolowej, skróci czas oczekiwania na interwencje, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.
To może Cię zainteresować: