W sobotę 16 czerwca, zwiedzaliśmy ogród archeologiczny „Brwinów z żelaza”. Podczas wydarzenia zorganizowanego w ramach Otwartych Ogrodów w Brwinowie przez: ToNZ Brwinów i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, można było zwiedzić obóz legionistów rzymskich Legio XXI RAPAX, oraz zobaczyć dawny proces wytopu żelaza.

Ogród zorganizowany był w miejscu prowadzonych ostatnio prac archeologicznych, związanych z nową inwestycją Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Nie każdy może ma świadomość, ale północne okolice Brwinowa i Milanówka są najlepiej rozpoznanym zespołem osadniczym, w którym wytapiano żelazo w okresie kultury przeworskiej. Szczytowy okres rozwoju tego ośrodka hutniczego przypadał na  I-II w.n.e. Największa osada w Milanówku-Falęcinie liczyła przypuszczalnie około 15 000 pieców dymarskich, a skala produkcji w Brwinowie i Parzniewie szacowana jest na kilkanaście tysięcy wytopów.

Każdy, kto postanowił odwiedzić ten ogród, na własne oczy mógł zobaczyć ślady po kilkudziesięciu dymarkach i niezbędny do wytopu żelaza wapiennik, a także rekonstrukcję dymarki, zakończoną widowiskowym rozbiciem pieca i pokaz starożytnego kowalstwa. W obozie legionistów rzymskich prezentowano wyposażenie legionów z tego okresu. W ciągu dnia byliśmy świadkami pokazów musztry, a pod wieczór uczestniczyliśmy w igrzyskach gladiatorów. Rozstrzygnięty został też konkurs na strój sprzed 2000 lat.

W tym roku uczestniczyliśmy w Milanówku i w Podkowie Leśnej w wielu bardzo interesujących ogrodach. Musimy jednak przyznać, że ten był jednym z najciekawszych i najbardziej widowiskowych. Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć poniżej

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Brwinów z żelaza


To może Cię zainteresować: