Brwinowska Biblioteka im. Wacława Wernera od dawna boryka się z brakiem miejsca. Powiększające się każdego roku zbiory i ożywiona działalność kulturalno-edukacyjna sprawiały, że ilość dostępnego miejsca systematycznie zmniejszała się. Władze Brwinowa zdecydowały się na wybudowanie nowego, nowoczesnego obiektu, którego prace projektowo-koncepcyjne właśnie się rozpoczęły. Wartość kosztorysowa inwestycji wyniesie 3,8 mln złotych, a pierwsza transza została już wpisana do projektu budżetu na przyszły rok.
O tym jak będzie wyglądała nowa biblioteka, w rozmowie z Markiem Zdrzyłowskmi, opowiedziała dyrektor brwinowskiej biblioteki Danuta Barabasz.
M.Z. W którym miejscu wybudowana zostanie nowa biblioteka?
D.B. Budynek biblioteki będzie znajdował się przy ul. Grodziskiej 10a, w pobliżu Urzędu Gminy, na tyłach kamienicy stojącej przy parkingu urzędu.
M.Z. Jakie są założenia projektowe obiektu?
D.B. Będzie to budynek parterowy o powierzchni użytkowej ok. 550 m2. Będą tu wydzielone działy dla dorosłych, oraz dla dzieci i młodzieży. Czytelnia dla dorosłych będzie miała powierzchnię ok. 160 m2, natomiast czytelnie dziecięca ok. 100 m2. W czytelniach znajdą się stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Planowana jest również czytelnia plenerowa dla dorosłych, a dla dzieci utworzony zostanie mały plac zabaw. Ważnym pomieszczeniem będzie sala wielofunkcyjna z magazynkiem na wyposażenie i sprzęt. Obiekt będzie spełniał wymogi energooszczędności. Wyposażony w pompę ciepła, wentylację z odzyskiem ciepła, a energia elektryczna wytwarzana będzie przez panele fotowoltaiczne.
Przy budynku znajdzie się również parking.
M.Z. Czy jest już koncepcja architektoniczna bryły budynku?
D.B. Budynek będzie łączył tradycyjny styl z nowoczesnością. Będą wykorzystane nawiązania do obiektów czy też tradycji miasta. W elewacji wykorzystana zostanie cegła klinkierowa, co nawiązuje do obecnych tu kiedyś cegielni. Wewnątrz widoczne będą nawiązania do tradycji pszczelarskich. Za wcześnie jest, by mówić o konkretach, ponieważ dopiero to wymyślamy, ale będą to zapewne półeczki w kształcie plastrów miodu, czy wykorzystanie ciepłej, miodowej kolorystyki.
M.Z. Czy w nowym miejscu przewiduje Pani rozszerzenie działalności pozabibliotecznej?
D.B. Tak, oczywiście. Na szczęście mamy już wypróbowane różne formy działalności. Od dawna organizowane są np. slajdowiska w których, mimo spartańskich warunków, bierze udział duża grupa mieszkańców. Świadczy to o tym, że udało nam się wypracować atrakcyjną formę pokazów, na które jest duże zapotrzebowanie.
Nowa sala umożliwi nam organizowanie kameralnych spotkań autorskich, czy też koncertów. Nasza biblioteka jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, którego tegoroczny finał za chwilę nastąpi. Niestety będzie to zupełnie inny finał, ponieważ zmuszeni jesteśmy przeprowadzić go on-line. W jury tegorocznego konkursu zasiądzie Eliza Kącka oraz oczywiście Paweł Majcherczyk, który od początku trzyma rękę na pulsie naszego konkursu. W tym roku, jak zwykle, nie zabraknie znakomitej poezji. Zabraknie jednak żywego kontaktu z poetami i muzykami. Ale jak już pandemia odpuści, a nowy obiekt powstanie, to już widzę finał w pięknej, nowoczesnej przeszklonej sali. To będzie piękne miejsce.
M.Z. Czego będzie Pani w tym obiekcie brakowało?
D.B. Głównie tego, że nie może być większy. W aktualnie możliwym zakresie w zasadzie wszystko tam się znajdzie. Niezbyt duże powierzchnie wymuszają pewne interesujące rozwiązania jak np. zakątki, gdzie będzie można wygodnie usiąść i poczytać na miejscu książkę czy prasę w oczekiwaniu na dzieci korzystające z zajęć.
Mam nadzieję, że uda nam się przyciągnąć do biblioteki również młodzież, zwłaszcza tę w wieku 13-17 lat. Dla nich chcemy stworzyć trochę większy kącik, w którym będzie można wygodnie usiąść na pufach czy workach „Sako”, spotkać się z przyjaciółmi.
M.Z. Kiedy obiekt oddany zostanie do użytku?
D.B. Zakończenie budowy planowane jest na 2022 rok.
M.Z. Pani i czytelnikom życzymy, aby termin ten udało się dotrzymać i dziękuję za rozmowę.
To może Cię zainteresować: