W weekend 14-16 czerwca 2024 r. na terenie gminy Brwinów odbędzie się Festiwal Otwarte Ogrody. Jest to niezwykłe wydarzenie, podczas którego mieszkańcy organizują różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne.
Wydarzenie co roku przyciąga wielu uczestników z gminy Brwinów i okolic, którzy w kameralnej scenerii mogą wysłuchać dźwięków muzyki, poznać wyjątkowych ludzi, obejrzeć wspaniałe wystawy. Otwarte ogrody to nie tylko Brwinów - to także Otrębusy, Kanie, Koszajec i Żółwin. W tegorocznym programie znajdują się wystawy, koncerty oraz spotkanie literackie w Żółwinie.
Pierwszego dnia w piątek 14 czerwca w Otrębusach w parku przy Toeplitzówce. uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu „Śpiewaj z Majewskim” wraz z Brwinowską Sceną Kabaretu Literackiego.
W sobotę 15 czerwca festiwal rozpocznie się w ogrodzie przy nowym budynku Biblioteki Publicznej im. Wacława Wernera przy ul. Grodziskiej 10a w Brwinowie. Podczas kolejnych wydarzeń tego dnia uczestnicy będą musieli poćwiczyć trudna sztukę wyboru – do wyboru będą recital w Kaniach, spektakl muzyczny w Otrębusach, koncert w Brwinowie oraz VIII Spotkania Literackie w Żółwinie. Po południu koncert w Koszajcu i wystawa w Brwinowskim Pałacu Kultury. Na zakończenie dnia na plenerowej scenie przy pałacu wystąpi Chór Wydartych Domom Kur.
W niedzielne wczesne popołudnie 16 czerwca w Brwinowie uczestnicy posłuchają arii i duetów operowych, a następnie będą mogli udać się na plenerowy koncert przed pałacem. W Kaniach odbędzie się prezentacja grup plastycznych i muzycznych. Na zakończenie festiwalu w Brwinowskim Pałacu Kultury wystąpi Ewa Paprotna z koncertem Tribute to Maria Callas.
Na terenie gminy Brwinów festiwal organizowany jest od 2006 r.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny na stronie www.brwinow.pl w zakładce: dla mieszkańca/kalendarz wydarzeń
To może Cię zainteresować:
Fenomen Otwartych Ogrodów trwa nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat. Kiedy we wrześniu 2005 roku otworzyły się pierwsze ogrody w Podkowie Leśnej, nikt nie przypuszczał, że Festiwal Otwartych Ogrodów stanie się symbolem, wręcz marką miast-ogrodów. Wraz z rozwojem pomysłu Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna, który początkowo miał promować podkowiańskie dziedzictwo kulturowe, szczególnie architektoniczne i przyrodnicze, festiwal ewaluował w kierunku wydarzeń artystycznych kulturalnych, przyrodniczych i prozdrowotnych. Lokalna inicjatywa zdobyła naśladowców w okolicznych miejscowościach m. in. w Milanówku i Brwinowie, ale też w Konstancinie-Jeziornej, Zalesiu Dolnym, a także w dzielnicach Warszawy: na Sadybie i Włochach i jeszcze w wielu innych miejscach.
Dwie dekady Otwartych Ogrodów