W sobotę 9 listopada 2013 r. w Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Baranowie odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Fetting Festiwalu. Wydarzenie to stało na niezwykle wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym.
Fetting Festiwal zorganizowany został przez Wójta Gminy Baranów oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie. Pomysłodawcą festiwalu jest Sekretarz Gminy Pan Dariusz Dąbrowski, zaś inspiracją stała się książka "Zarys dziejów gminy Baranów" - autorstwa T. Murzyna i J. Józefackiego, wydana z okazji uroczystości "Obchodów 400-lecia miejscowości Baranów i 100-lecia parafii Baranów". W swoim założeniu Festiwal ma łączyć bliższą i dalszą tradycję muzyczną, filmową oraz teatralną. Ma w sposób harmonijny scalać historię ze współczesnością, łączyć różne style i dziedziny sztuki.
Konkursową część festiwalu poprowadziła Pani Maria Szabłowska znana polska dziennikarka muzyczna, radiowa i telewizyjna, autorka i prowadząca m. in. audycję „Magazyn Muzyczny Rytm" (Polskie Radio) oraz cyklu programów telewizyjnych „Wideoteka Dorosłego Człowieka", która także zasiadła w jury. Występujących oceniali także: Alicja Majewska - piosenkarka, Włodzimierz Korcz - kompozytor i pianista, Jerzy Walczak - aktor oraz Dariusz Dąbrowski sekretarz Gminy Baranów. Wstępną selekcję przeszło 12 artystów (10 solistów i jeden duet). Przed tłumnie zgromadzoną publicznością w repertuarze Edmunda Fettinga występowali:
- Piotr Masłowicz („Nim wstanie dzień"),
- Anna Dorna („Piosenka o niebieskich ptakach"),
- Julia Ksit („ Żołnierskie buty"),
- Eugeniusz Tiemnikow („Nie szukaliśmy śmierci"),
- Agata Zakrzewska – („ A jednak żal"),
- Ewa Nowak („Pod dębem książęcym"),
- Agata Rożankowska („To trudna rzecz"),
- Sylwia Borkowska („Księżyc we włosy"),
- Magdalena Kordecka i Tomasz Biegajło – („Piosenka o niebieskich ptakach"),
- Piotr Zubek („ A jednak żal"),
- Katarzyna Nowak („Nie szukaliśmy śmierci").
Po zakończeniu występów konkursowych jury Festiwalu udało się na naradę, a w czasie obrad miejsce na scenie zajęli Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski oraz Chór z Bożej Woli. Przed ogłoszeniem wyników konkursu, by bardziej podgrzać i tak już gorącą atmosferę wieczoru, organizatorzy przygotowali dla widzów jeszcze jeden punkt programu - recital Pani Alicji Majewskiej, której towarzyszył przy fortepianie kompozytor Pan Włodzimierz Korcz. Legenda polskiej piosenki zaprezentowała w trakcie koncertu kilkanaście starszych i nowszych piosenek w tym m.in. „Odkryjemy miłość nieznaną", „To nie sztuka wybudować nowy dom", „Być kobietą" i „Jeszcze się tam żagiel bieli". Alicja Majewska między wykonywane przez siebie utwory wplatała liczne wspomnienia z młodych lat, które spędziła w Baranowie i Milanówku. Po czym przewodniczący jury - Włodzimierz Korcz, ogosił wyniki narady:
- I miejsce - Agata Zakrzewska za wykonanie piosenki "A jednak żal",
- II miejsce - Agata Rożankowska za wykonanie piosenki "To trudna rzecz",
- III miejsce - Sylwia Borkowska za wykonanie piosenki "Księżyc we włosy".
Zgromadzeni widzowie prawie jednogłośnie przyznali Nagrodę Publiczności, która trafiła do niewidomej Agaty Zakrzewskiej.
Muzyczne święto w Baranowie zakończył występ laureatki pierwszego miejsca, która jeszcze raz wykonała zwycięską piosenkę.
Organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję festiwalu, gdzie wykonywane będą utwory Alicji Majewskiej.
Edmund Fetting urodził się 10 listopada 1927 r. w Warszawie. W 1943 r. wojenne losy rzuciły rodzinę Fettingów do Baranowa. Szesnastoletni Edmund zwany "Dudkiem" zamieszkał wraz z rodzicami na baranowskiej plebanii u proboszcza - ks. Jana Kazimierskiego, rodzonego brata jego matki, pani Stefanii. Szybko zaprzyjaźnił się z baranowską młodzieżą, imponując jej umiejętnościami muzycznymi, wiedzą o filmie, teatrze, aktorach, wyróżniając się wysoką kulturą i manierą wyniesioną z domu. Zorganizował w Baranowie amatorski teatrzyk, w którym aktorsko spełniała się młodzież z Baranowa i okolicznych wsi.
Zapraszamy do zobaczenia relacji z festiwalu:
To może Cię zainteresować: