fot. Michał inkielman

W Milanówku udało nam się zobaczyć wczesne dzieła Jana Szczepkowskiego z kolekcji będącej własnością miasta, od momentu zakupienia Willi Waleria, w której mieszkał i tworzył artysta. Kolekcja nie jest udostępniana publiczności, gdyż od wielu lat nie ma miejsca na jej ekspozycję.

Na wystawie zorganizowanej w sali  konferencyjnej budynku Urzędu Miasta przy ul. Spacerowej mogliśmy zobaczyć: figurę byczka (1909 r), popiersie Rufina Morozwicza – aktora, śpiewaka, reżysera, teścia artysty (1913), postać kobiecą z głową wychyloną do przodu (Nad przepaścią, 1910 -1913), 3 projekty figur ewangelistów: św. Łukasza, św. Mateusza i św. Marka do kościoła św. Floriana w Krakowie (ok. 1910), postać ukrzyżowanego Chrystusa, 3 główki Zielonego Balonika (1910-1913, pierwszego polskiego kabaretu literackiego działającego w Jamie Michalikowej w Krakowie) prostokątne płaskorzeźby aniołów (projektowane dla kościoła w Krzeszowicach (Anioły Męki Pańskiej 1917-1918).

Wszystkie wymienione eksponaty to odlewy gipsowe, niektóre wzmocnione konstrukcją stalową lub listwami drewnianymi i pakułami oraz pokryte patyną.  Anioły Męki Pańskiej podobnie jak sosnowe meble i ozdobne belki podsufitowe są obecnie  „elementem wyposażenia” sali konferencyjnej. Na wystawie znalazł się również projekt sarkofagu Józefa Piłsudskiego, który przez Sąd Konkursowy w 1938 r został uznany za najlepszy i przeznaczony do realizacji. Wojna w tym przeszkodziła. Po renowacji  zrealizowanej przez warszawską ASP w 2015 r, projekt sarkofagu był przez ponad rok przechowywany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Milanówku (pisaliśmy o tym na naszych stronach). Później był eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego i na Zamku Królewskim w Warszawie. O obu wydarzeniach pisaliśmy również. Co dalej z projektem sarkofagu i innymi dziełami Jana Szczepkowskiego, których właścicielem jest gmina Milanówek?

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wystawa wczesnej twórczości Jana Szczepkowskiego w Milanówku


To może Cię zainteresować: