Za trud, za serce życzenia składamy w podzięce. Taki napis witał pracowników milanowskich publicznych placówek oświatowych: przedszkola oraz szkół podstawowych i gimnazjów, dla których bardzo ciekawy program słowno-muzyczny, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, przygotowała młodzież z Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Królewskiej.
Świetna oprawa muzyczna, dowcipne teksty, przedstawiające czasem „w krzywym zwierciadle” życie szkoły, wywoływały uśmiech na twarzach zaproszonych gości.
Słowa uznania należą się młodzieży oraz nauczycielek szkoły Katarzyny Dławichowskiej i Beaty Osiadacz, które przygotowały spektakl.
W drugiej części uroczystości Burmistrz Jerzy Wysocki przedstawił sytuację milanowskiej oświaty, podkreślając, że w wielu miastach zamyka się szkoły zaś w Milanówku ciągle inwestuje się w oświatę, czego najbardziej aktualnym przykładem jest rozpoczęcie budowy nowego przedszkola za niebagatelną kwotę ok. 12 mln zł.
Następnie Burmistrz wręczył nagrody dyrektorom milanowskich publicznych placówek oświatowych, a każdy z dyrektorów wręczył nagrody wybranym „swoim” nauczycielom i pracownikom administracji.
Spotkanie zakończył występ Kabaretu pod Sufitem. Skecze, monologi i piosenki – humor z najwyższej półki prezentowali: Marek Majewski, Marek Siudym i Maciej Damięcki.
Nauczyciele to pracownicy często niedoceniani, źle opłacani. Można się zastanawiać czy to jest zawód, czy powołanie? To dobrze, że przynajmniej raz w roku mają swoje święto. Historia tego święta w Polsce ma swoje początki w 1957 r., kiedy to podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie zdecydowano, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r., zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, obchodzony 14. października tj. w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej. Ustalono wówczas, że dzień ten jest świętem wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.
Dobrze, że w Milanówku obchodzi się to święto uroczyście. Można tylko żałować, że do wspólnego świętowania nie zaproszono nauczycieli z milanowskich szkół niepublicznych. Przecież celem działania Burmistrza powinna być między innymi, integracja mieszkańców, w tym nauczycieli. Zarówno Ci ze szkół publicznych jak i niepublicznych uczą przecież nasze milanowskie dzieci.